PAYIMIZI ALALIM

Turist bize geliyor parayı Halfeti kazanıyor
PAYIMIZI ALALIM

Fırat Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzellikleri buluşturan Rumkale, turist akınına uğrarken, turistlerin Gaziantep yerine Şanlıurfa üzerinden gelmesi ve tekne turundan sonra molayı eski Halfeti’de vermesi Yavuzeli esnafının tepkisini çekiyor. Gaziantep’ten Rumkale’ye giden bir çok kişi Yavuzeli yerine Halfeti yolunu tercih ediyor. Bölge halkı tanıtım eksikliğinden ve tesis yetersizliğinden böyle olduğunu yetkililerin bu duruma el atması gerektiğini savunuyor.  Bölge halkı, “Turist bizim topraklarımızı gezmeye geliyor ama turizmin gelirini başkaları alıyor” dedi.

GAZİANTEP REKLAMI YAPAMIYOR

Gaziantep’te Fırat Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzellikleri buluşturan Rumkale, daha fazla turist tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Haftasonu binlerce turist Fırat Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzellikleri buluşturan Rumkale’ye akın ederken, turistlerin turlarla Halfeti üzerinden gelmesi Yavuzeli esnafının canını sıkıyor. Tekneciler, “Rumkale Gaziantep’in denizi fakat reklamı olmadığı için burayı pek kimse bilmiyor. Burayı bilmedikleri için genelde turistler Halfeti’ye gidiyorlar” dedi.

TESİSLEŞMEYE İZİN YOK

Şanlıurfa Birecik Barajı'nın tamamlanmasının ardından suların yükseldiği Gaziantep'te  Fırat Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzellikleri buluşturan Rumkale,  İstanbul Boğazı'nı andırıyor. Tarıma elverişli toprakların sular altında kalması üzerine hareke geçen bölge halkı, satın aldıkları teknelerle tarihi Rumkale ve Fırat nehrinde tekne turları düzenliyor.  Gaziantep Rumkale'den hareket eden onlarca tekne, bir bölümü sular altında kalan Halfeti’yi de Fırat üzerinde görme imkanı sağılıyor. Özellikle yerli turistlerin akın ettiği bölge,  Fırat Nehri'ni şenlik alanına çeviriyor. Turistlerin Yavuzeli ilçesi yerine Halfeti’yi tercih etmesi bölge haklının canını sıkıyor. Yeterli tanıtımın yapılmadığını savunan bölge halkı tesisleşmek için de izin istiyor.

HALFETİ'DE MOLA VERMEYİ TERCİH EDİYORLAR

50'ye yakın teknenin tur düzenlediği Fırat suları, eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Vatandaşlar müzik eşliğinde neşeli şarkılar ve türkülerle eğleniyor. Bazı vatandaşlar tekne üzerinde halay çekerken, bazıları ise gezinin ve güneşin keyfini çıkartıyor. Urartu, Babil, Sümer,  Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan yapılar ile suya gömülmüş, sadece minareleri dışarıda kalan iki camiyi de görme fırsatı bulan vatandaşlar, Hristiyanlarca kutsal sayılan tarihi Rumkale ile adeta tarihe yolculuk ediyor. Tekne turları ile doğal güzelliklerin yanı sıra tarihe de tanıklık eden vatandaşlar eşsiz mozaikleri ile dünyanın gündemine oturan Çingene Kız'ın kenti  Zeugma antik kentini de görme fırsatı buluyor. 39 kilometrelik alanda tarihi yolculuk eden vatandaşlardan bazıları teknede mangal yapmayı, bazı vatandaşlarda  Halfeti'de mola vermeyi tercih ediyor.

BÖLGENİN TANITIMI ÖNEMLİ

10 ve 20 kişilik teknelerle Fırat'ın serin sularında yolculuk imkanı bulan vatandaşlar bölgedeki sosyal tesislerin azlığından dert yanarken, bölge esnafı ise yetkililerin yardım eli uzatmasını istedi. Hafta sonları yerli turistlerin gezmeye doyamadığı tarihi bölgenin turizme kazandırılması için yardım beklediklerini söyleyen tekneciler, Tarihi Rumkale'nin restorasyonunun da bir an önce tamamlanmasını istiyor.

BÖLGENİN SİT ALANINDAN ÇIKIRTILMASINI İSTEDİ

Rumkale karşısında bulunan küçük limanda tekne işletmeciliği  yapan esnaf tarım arazilerinin sular altında kalmasının ardından bölgede tekne turlarının başladığını söylüyor. . Rumkale'yi  Gaziantep'in denizi olarak nitelendiren esnaf , “Rumkale  Gaziantep'in denizi fakat reklamı olmadığı için burayı pek kimse bilmiyor burayı bilmedikleri için genelde turistler  Halfeti'ye gidiyorlar. Burada bulanan yaklaşık 22 tekne ile bizler de tur düzenliyoruz. Tarihi Rumkale'nin çevresinde dolaşarak bir bölümü sular altında kalan  Halfeti'yi gezdiriyoruz. Hafta içinde gelen olmuyor. Hafta sonu ise vatandaşların ilgisi oldukça fazla. Ancak bölgede fazla tanıtım olmadığı için pastanın büyük payını karşımızdaki Halfeti esnafı alıyor.

TESİSLEŞMEYE İZİN VERİLMİYOR

Fırat Nehri kıyılarının sit alanı olması sebebiyle tesisleşmenin mümkün olmadığını belirten tekneci esnafı  "Bölgenin turizme kazandırılması ve tanıtımının yapılması çok önemli. Ancak SİT alanı olduğu gerekçesiyle kıyılara bir çivi bile çakmak mümkün değil. Yetkililerin, gezi için gelen turistlerin, oturup yemek yiyip, çay içebilecekleri alanların yapılmasına imkan tanımasını istiyoruz. Tesisleşmenin bölge ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

RESTORASYON DEVAM EDİYOR

Gaziantep'in Yavuzeli ilçesi Kasaba köyünde bulunan Rumkale'nin, Hazreti İsa'nın havarilerinden Yuhanna'nın  Roma Dönemi'nde mesken tutarak, kayadan oyma bir odada  İncil'in nüshalarını çoğalttığına inanılıyor. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan yerler arasında bulunan Rumkale'nin restorasyon çalışmaları ise halen devam ediyor. Tarihin doğayla buluştuğu Rumkale'de tarihi kalıntıların yanı sıra manzarasıyla bölge halkının tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

MEHMET TORUN


Mehmet Torun
14.04.2019

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler