Ramazan ayında öfke kontrolü

MMT Amerikan Hastanesi Psikoloğu Gonca Hasgül, öfke kontrolü hakkında vatandaşları bilgilendirdi.
Ramazan ayında öfke kontrolü

MMT Amerikan Hastanesi Psikoloğu Gonca Hasgül, öfke kontrolü hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Hasgül, özellikle Ramazan ayının sıcaklıkların yüksek olduğu döneme rastlaması, bireyi ruhsal yönden olumsuz etkilediğini dile getirdi.

 

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesiyle birlikte vatandaşların öfke kontrolü konusunda kendilerine hakim olamadığını dile getiren MMT Amerikan Hastanesi Psikoloğu Gonca Hasgül, “Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemde tutulan oruç, aşırı sıvı kaybı ve kan şekerinin düşmesine neden olabildiği gibi belki de insanlığın en mutsuzluk verici duygusu olarak nitelenen “öfke” kontrolünü de zorlaştırabilir. Özellikle sigara bağımlılarının Ramazan ayında öfke kontrolü konusunda, diğer kişilere oranla daha çok zorlandığı aşikârdır. Bu problem yalnızca Ramazan ayında ortaya çıkan bir problem değildir. Oruç tutmasanız dahi, eğer sigara bağımlısıysanız sigara içmeyi bıraktığınız andan kısa bir süre sonra vücudunuzda bir takım olaylar dizisi gerçekleşir. Vücudun kendini nikotinden temizleme çabası sonucunda ortaya çıkan mutsuzluk, kilo alımı gibi sebepler öfkenin de artışına sebep olabilmektedir. Bu olayların üzerine bir de açlık, susuzluk, sıcak hava eklenince, oruç tutan sigara bağımlılarının öfkelerini kontrol edebilmeleri gittikçe zorlaşıyor” dedi.

Gonca Hasgül, Ramazan ayında öfke kontrolünü sağlamak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı; “Rahatsız olduğunuz, söylemek istediğiniz bazı şeyler olabilir. Bunları eğer karşınızdaki kişiye zamanında aktarmazsanız, yani sessiz kalırsanız zaman geçtikçe içinizde biriktirdikleriniz büyür. Bunun sonucunda çevreye veya birine fiziksel ya da sözlü olarak zarar verme tehlikesinden kurtulmak adına, kendinizi düzgün bir biçimde, doğru zamanda, doğru üslupla ifade etmelisiniz. Odak noktanızı sizi öfkelendiren yerden farklı bir yere çevirmelisiniz. 5 saniye boyunca yavaşça nefes alın ardından tekrar yavaşça yaklaşık 10 saniye boyunca nefesinizi geri verin. Bu işlemi birkaç kez uygulayın. Eğer mümkünse, sizi öfkelendiren kişi veya ortamdan uzaklaşın.  Ramazan ayına, 11 ayın sultanı denmesinin sebebi: açlığın zorluğunu anlamamızı sağlaması, elimizdekilerin kıymetini bilmemiz, birlik ve beraberlik ortamını oluşturması, nefse hâkimiyeti arttırması gibi sebeplerdir. Eğer, hiçbir şekilde öfkenize hâkim olamıyor, kontrol edemiyorsanız bu noktada yapmanız gereken şey hem kendinizi mutsuz bir hale sokmamak hem de etraftakileri mutsuz etmemek adına profesyonel birilerinden öfke kontrolü eğitimi almak yahut oruç tutmamak olacaktır” diye konuştu.


Haber Merkezi
5.06.2018

Yorum yap

Diğer Haberler