Ramazan Paketlerine dikkat!

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Ramazan aylarında dar gelirli ailelere yardım etmek isteyen kişilerin hazırda satışa sunulan Ramazan paketlerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
Ramazan Paketlerine dikkat!

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu,  Ramazan aylarında dar gelirli ailelere yardım etmek isteyen kişilerin hazırda satışa sunulan Ramazan paketlerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte fırsatçılar harekete geçti. Pek çok kalemde ürüne fahiş oranda fiyat artışları yaşanırken, vatandaşları bekleyen bir başka tehlike ise Gıda Yardımı Paketlerinde yaşanıyor. Dar gelirli ailelere yardım etmek isteyen çok sayıda hayırsever, içerisinde ailelerin ihtiyaç duyduğu yardım paketlerini satışa sunuyorlar. Son yıllarda satışa sunulan gıda yardım paketleri içerisinde tarihi geçmiş ve bozuk ürünlerin saptanması nedeniyle vatandaşların gıda yardım paketlerini satın alırken dikkat etmeleri gereken bir başka husus haline geldi.

TÜKETİCİ DERNEKLERİ GENEL BAŞKANI UYARIDA BULUNDU

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, ramazan alışverişlerinde bilinçli olunması gerektiğini belirterek, "Özellikle ramazan paketi hazırlayan bazı kişilerin, firmalardan son tüketim tarihi geçmiş ürünleri çok düşük fiyata alarak, bu ürünleri söz konusu paketlere koyduğu ya da koyacağı yönünde çeşitli ihbarlar almaktayız, hayırseverler ve tüketiciler dikkatli olmalı." dedi.

ESNAF ZOR DURUMDA

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafın içinde bulunduğu duruma, ekonomik sıkıntılara, Ramazan fırsatçılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Küsbeoğlu, “Geçtiğimiz yıldan bu yana döviz kurunda bir dalgalanma yaşanıyor. Yaşanan bu dalgalanmadan dolayı esnaflarımız ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Sermayesi azalan, yarıya düşen esnaftır. Sanayiciler ve ticaret ile uğraşan kimseler de sıkıntıya giriyor ancak küçük sermaye ile çalışan esnaflarımız daha fazla sıkıntı yaşıyorlar.  İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçte esnaflarımızın borçlanmaması gerekiyor. Bu konuda devamlı olarak çağrıda bulunuyoruz. Hizmet üreten ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerinden almalarını tavsiye ediyoruz.”

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Vatandaşlara seslenen Küsbeoğlu, “Vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın fırsatçılara meydan vermemesi gerekiyor. Bizler de esnaf ve sanatkarlarımızın mağdur olmadan bu sıkıntılı süreçten çıkmaları için elimizden geleni yapacağız. Stokçulara karşı hem Ticaret Bakanlığımız, Devletin yetkili organları ve biz Esnaf Odalar Birliği olarak mücadele ediyoruz. Stokçu ve fırsatçılara geçit vermeyeceğiz.”

“VATANDAŞLAR DİKKATLİ OLMALI”

Özel günlerde ve dönemlerde fırsatçıların harekete geçtiğini söyleyen Küsbeoğlu, “Özellikle Ramazan ayında fırsatçılar harekete geçiyorlar. Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Esnaf Odalar Birliği olarak denetimler yapıyoruz. Biz sadece fiyatlara değil, tüm yönlerden satışa sunulan ürünleri inceliyoruz. Ciddi şekilde bunlar takip ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu ayda stokçulara ve fırsatçılara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın da bu noktada dikkatli olmaları gerekiyor. Vatandaşlarımızı bu konuda uyarıyoruz, almış olduğunuz ürünlerin mutlaka tarihini kontrol edin, son kullanma tarihi geçmiş ya da yakın tarihli olan ürünleri almasınlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıkları zaman yetkili birimlere bildirmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Mehmet Torun


Mehmet Torun
26.05.2019


Yorum yap

Diğer Haberler