Ranta kurban olmasın

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Gaziantep Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla beraber şehir merkezindeki Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin taşınacağını hastane alanlarının ranta...
Ranta kurban olmasın

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, Gaziantep Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla beraber şehir merkezindeki Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin taşınacağını hastane alanlarının ranta kurban gitmemesi için alanların hazine arazisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Özgür Girişken, Gaziantep’te yapımı devam eden ve 2019 yılında açılması planlanan Gaziantep Şehir Hastanesi’nin kente fayda sağlamayacağını savundu. Girişken, “ Avrupa’da çok yataklı hastane kampüsleri çok denendi fakat yönetilebilir olmaktan çok uzak olduğu gerekçesiyle bu hastane modelinden vazgeçildi. Bu sistemle devlet kendine ait olan hazine arazisinde kiracı duruma düşüyor” dedi.

Gaziantep Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla beraber şehir merkezindeki Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin taşınacağını hatırlatan Başkan Girişken, hastane arazilerinin yapılaşmaya açılmadan yine orada eskisi gibi kamusal bir fonksiyon taşıması gerektiğinin altını çizdi. Girişken, “Şehir merkezinde kalan kıymetli hastane arazilerinin arsalarının ne olacağı konusu önemli bir soru işaretine dönüştü. Şu anda yapabileceğimiz en hatalı buraların ranta açılmasıdır” diye konuştu.

MİMARLARDAN ŞAHİN’E DESTEK

Gündeme ilişkin soruları değerlendiren Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Girişken, şunları kaydetti: “Kent gündemi aslında her zamankinde daha yoğun. Oda olarak geçiş dönemden gelme bazı konular devam ediyor. Metro’nun çevresindeki durum henüz bitmedi. Kamil Ocak Stadyumu ve Kamil Ocak Stadyumunun yerine yapılacak olan düzenlemeler gündemimizin en tepesinde yerini alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çalıştayla ilgili son dönemlerdeki söylemlerini destekliyoruz ve bu çalıştayda Mimarlar Odası olarak en aktif katılımı üstlenmeye de talibiz. Bu dönem üyelerimizin daha fazla hayatlarına dahil olacağımız çalışmalara yoğunluk vermek istiyoruz ve yeni yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın da desteğiyle daha fazla sayıda mimarlara yönelik etkinlikler onları bir araya getirmeye yönelik hamleler çok daha fazla göreceğimiz projeler bizlerle olacak bu dönem.”

DEVLET KİRACI DURUMA DÜŞÜYOR

Girişken, Gaziantep’te yapımı devam eden ve 2019 yılında açılması planlanan Gaziantep Şehir Hastanesi’nin kente fayda sağlamayacağını iddia etti. Girişken, “Biz şehir ve bölge hastanesi kavramının fayda getireceğini düşünmüyoruz. Batı’da daha önce böyle1500 - 1800-2000 yataklı hastane kampüsleri çok denendi. Fakat yönetilebilir olmaktan çok uzak olduğu gerekçesiyle bu hastane modelinden vazgeçildi. Ne yazık ki ülkemizde bu dev kampüslerle yapılan belli bir noktaya odaklanılarak oluşturulan hastane kampusları sağlık sistemindeki özelleştirmenin bir parçası olarak getirildi. Bu sistemle devlet kendine ait olan hazine arazisinde kiracı duruma geliyor ve devlet yalnızsa doktorların hemşirelerin ve hasta bakıcıların maaşını ödüyor. Bunun dışındaki tüm giderler röntgenden kantin işletmesine yemek işlemlerine kadar özelleştirilmiş durumda. Çok ilginçtir devlet bu hastanelerde işletmeci şirkete yüzde 70 doluluk garantisi veriyor. Yani devlet yurttaşların hasta olacağından eminse köprüden geçiş garantisi gibi hasta garantisi veriyorsa bu sistem baştan sağlıksız bir sistemdir” dedi.

GELECEĞİ DÜŞÜNMELİYİZ

Gaziantep Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla beraber şehir merkezindeki Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin taşınacağını hatırlatan Başkan Girişken, hastane arazilerinin yapılaşmaya açılmadan yine orada eskisi gibi kamusal bir fonksiyon taşıması gerektiğinin altını çizdi. Girişken, “Şehir merkezinde kalan kıymetli hastane arazilerinin arsalarının ne olacağı konusu önemli bir soru işaretine dönüştü. Şu anda yapabileceğimiz en hatalı buraların ranta açılmasıdır. Eğer Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne bundan sonra ihtiyaç kalmayacaksa bile burada ticari bürolar ve oteller değil meydan yada benzeri fonksiyonlar getirilmelidir. 30 yıl sonra yeniden orada bir hastane ihtiyacı çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz. Mülkiyet kamuda kalmalı ve gerekli görülürse 30 yıl sonra 50 yıl sonra bir kez daha sağlık tesisi inşa edilmesi gündeme gelebilir. Eğer bu özelleştirme politikalarından vaz geçilmezse mülkiyet özel şahıslara geçiyor ve yarın orada başka bir ihtiyaç olduğu zaman belediyeler yerel idareler kamulaştırma maliyetleriyle baş edemedikleri için yine yanlış imar politikalarını gündeme getiriyorlar” ifadelerini kullandı.


Mehmet Torun
12.02.2018

Yorum yap

Diğer Haberler