REKTÖR ARANIYOR

Gaziantep’te kurulan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurucu rektörü kim olacak. Kurucu rektörlük için YÖK’e 14 başvuru olurken, başvur yapanlar arasında Yavuz Coşkun, İbrahim Halil Güzelbey’in bulunduğu öğrenildi.
REKTÖR ARANIYOR

Gaziantep’te kurulan Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurucu rektörü kim olacak. Kurucu rektörlük için YÖK’e 14 başvuru olurken, başvur yapanlar arasında Yavuz Coşkun, İbrahim Halil Güzelbey’in bulunduğu öğrenildi. YÖK tarafından iki dönem rektörlük yapan isimlerin kurucu rektör olmasının önünün kesildiği de öğrenildi.

YÖK Kanunu'nda değişiklik tasarısının TBMM'de kabul edilmesiyle Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi geçtiğimiz günlerde resmen kurulmuştu. Kuruluş aşaması tamamlanan üniversitenin şimdide kurucu rektörü aranıyor.

Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi rektörlüğü için YÖK’e 14 başvuru oldu. 28 Mayıs’ta başlayan başvuru tarihi 6 Haziran’da son buldu. Başvuru yapanlar arasında iki dönem GAÜN rektörlüğü yapan Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GAÜN Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Güzelbey’in de aralarında bulunduğu 14 kişi kurucu rektörlük için başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanların büyük çoğunluğu GAÜN’den olurken, Gaziantep dışında da başvuru yapanların olduğu öğrenildi.

ARANANAN ŞARTLAR NELER?

YÖK tarafından rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacaklarda aranacak şartlar şöyle sıralandı: "Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olmak, Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre, devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir hali bulunmamak, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olmak. Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin, belirtilen şartları taşıması halinde, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değildir.”

7 FAKÜLTE, 3 YÜKSEKOKUL VE 1 ENSTİTÜDEN OLUŞACAK

Üniversite’nin 2018-2019 eğitim sezonunda öğrenci alması bekleniyor. Üniversite 7 fakülte, 3 yüksekokul ve 1 enstitüden oluşacak. Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi; tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri, mühendislik ve doğa bilimleri, mimarlık ve tasarım, hukuk, iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakülteleri ile yabancı diller, sağlık bilimleri ve teknik bilimler meslek yüksek okulundan oluşacak. Üniversitede ayrıca lisans üstü eğitim verecek olan bir de eğitim enstitüsü bulunacak. Üniversitede idari karolar hariç bin 60 kişilik eğitim kadrosu bulunacak.

GAZİ ŞEHRİN DÖRDÜNCÜ ÜNİVERSİTESİ OLACAK

Kuruluş kanunu TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep'i bölgenin ve Ortadoğu'nun bilim, finans, ekonomi ve üretim üssü olma hedefine daha da yaklaştıracak. Yeni kurulacak üniversiteler arasında kuruluş misyonu "Ortadoğu'ya hitap etmek" olarak belirlenen Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep, SANKO ve Hasan Kalyoncu üniversitelerinin ardından gazi şehrin dördüncü üniversitesi olacak.


Haber Merkezi
11.06.2018

Yorum yap

Diğer Haberler