Naksan’da toplu sözleşme

Naksan Holding ve Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı üç sendika arasında 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Naksan’da toplu sözleşme

Naksan Holding şirketlerinden Royal Halı Fabrikası’na düzenlenen törene Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, ve Naksan Holding yöneticileri katıldı.

İmza töreni öncesi açıklamalarda bulunan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, yaklaşık 3,5 yıldır kayyum tarafından yönetilen Naksan Holding hakkında bilgiler paylaştı. Holdingi devraldıklarında bütün şirket faaliyetlerinin durduğunu ve işçilerin 3-4 ay alacakları olduğunu kaydeden Gülal, “Buralar milli servet dedik ve buralara TMSF’nin kendi bankasından işletme sermayesi kredisi kullandırma suretiyle işletme koyduk. TMSF kayyumu olmasaydı Naksan Holding’in ekonomik devamlılığını sağlanması mümkün değildi” diye konuştu.

TOPLAM BORÇ 7,5 MİLYAR ₺

Naksan Holding’in bugün itibariyle 7,5 milyar TL borcu olduğunu ifade eden Gülal, şunları kaydetti: “Ve bugün bu noktaya geldiğimizde borçlanması yüksek olması hasebiyle bu grubun kar üretme potansiyeli hemen hemen hiç yok. Burada mukayese edeceğimiz rakam ciroları ve aktif büyüklükleridir. 1.3 milyar ciroyla devraldık. Bugün toplam grubun cirosu 2.46 milyar TL seviyesine ulaştı. Bugün itibariyle burada yüzde 52 seviyesinde bir ciro artışı oldu. Ve Naksan Grubu bu süreçte aktif olarak 12 milyar TL seviyesine ulaştı. Ve yaklaşık 41 seviyesinde de aktif olarak büyümesi gerçekleşti. Yine Bunun lokomotif şirketlerinden Naksan Plastik 2018’de 140 milyon faaliyet karı getirirken bugün 97 milyon TL faaliyet karı elde etti. Yine Royal halı firmamızda ilk defa 2019 yılı içerisinde 6.6 milyon TL’lik faaliyet karı üreterek çalışmalarına devam etti. Bu performansa imza atan ve milletin emanetine göstermiş oldukları hassasiyetinden tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu firmalar emin ellerde yoluna devam ediyor.”

SENDİKAL İLE SÖZLEŞME

Hak-İş Konfederasyonu imzalanan toplu iş sözleşmesinin de halı sektöründeki ilk sendikal anlaşma olduğunu aktaran Gülal, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Biz bu işbirliğinden memnunuz. İşçilerin hakları aynı zamanda bizim haklarımız. İşçilerimiz var olduğu sürece bu işletmeler var olacaktır. Dolaysıyla biz bu işbirliğini önümüzdeki süreçte de büyüterek devam etmek istiyoruz.”

ARSLAN: GAZİANTEP İÇİN BİR ÖRNEK

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise imzalanan sözleşmenin Gaziantep için bir örnek olduğunu belirterek, “şöyle konuştu: “Hak iş olarak kısa bir zaman içerisinde çok önemli bir süreci burada başarı ile sonuçlandırdık. Bu toplu iş sözleşmesini tarihi bir toplu iş sözleşmesi olarak kabul ediyorum. İlk defa sözleşme yapıyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi bu şirketler için Gaziantep’te bir örnek. Burada kayıt dışı çalışan yok. Ülkemizin kayıt dışı ile mücadelesinde bunlar çok önemli. Bunun için bu şirketleri yaşatmamamız ve daha büyütmemiz lazım. Hem iş güvencemizin sağlanması hem kayıtlı sistemin içerisinde yer almamız hem de iş barışının sağlanması hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak bir tesiste yer almamız son derece önemli.

SÖZLEŞME İMZALANDI

TMSF’den önce bu fabrikalarda çok saba sarf ettik ve başaramamıştık ama bugün yeni bir yaklaşımla işçilerin örgütlenmesini önemseyen yaklaşım var. Bugün ilk adımı attık. Önümüzdeki süreçte yeni adımlara sizlerin daha güzel şartlarda yaşamanızı sağlamak adına sorumluluk almış bulunuyoruz. Bugün tarihi bir toplu sözleşmeye imza atıyoruz. 2 bin 500 civarında işçinin çalıştığı ve 2 bin 200’ün üzerinde arkadaşımızın toplu sözleşmeden yararlanacağı 3 yıllık bir toplu iş sözleşmesini imzalıyoruz.”

İŞTE SÖZLEŞME DETAYLAR

Konuşmaların ardından Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz İplik, Öz Petrol-İş ve Enerji-İş Sendikası ile Naksan Holding arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 3 yıllık sözleşme kapsamında Naksan Holding bünyesinde çalışan işçilere 1. yıl için 30, 2. yıl için 45, 3. yıl için ise 60 yevmiye verilecek. Ayrıca, yıllık ücretli izin hakkı da 1 gün, evlilik, doğum, vefat gibi hallerde verilen ücretli sosyal izinler de 6 iş gününe varan sürelere arttırıldı. Barış Kaya

 


Haber Merkezi
27.02.2020


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler