Sanayicilere davet

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, iş adamlarını Kuzeyşehir’de konut yapmaya davet etti.
Sanayicilere davet

Şahin, “TOKİ, Kuzeyşehir Bölgesi’nde konutları teslim etti ve her yıl yeni konutlar yapmaya devam edecek. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim orada 50 bin konut yerimiz var, kentin ise konut ihtiyacı var. Gaziantep OSB’de çalışan 200 bin çalışanı ev sahibi yapmak ve kent merkezine olan taşımayı önlemek için yaptık.

Tüm sanayicileri Kuzeyşehir’e davet eden Şahin, “Biz bunu tüm sanayicilerimizin gündemine almalarını istiyoruz. Buradan uygun fiyata işletmelere veriyoruz, işçi konutları yapılıyor. Böylelikle hem kentte yaşanan konut sorunu giderilmiş oluyor, servis ücreti ve maliyetlerinden kurtulmuş oluyorlar hem de işçileri de ev sahibi yapmış oluyorlar” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 1.Birleşim Toplantısında gündemin 78.maddesinde Kuzeyşehir’de inşa edilmesi beklenen konutlar gündeme geldi. Gündem maddesini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Erdemoğlu Ailesi’nin burada işçileri için konut yapmak üzere talepte bulunduğunu söyledi. 

İŞÇİLER İÇİN KONUT YAPILACAK

Açıklamalarda bulunan Şahin, “TOKİ, Kuzeyşehir Bölgesi’nde konutları teslim etti ve her yıl yeni konutlar yapmaya devam edecek. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim orada 50 bin konut yerimiz var, kentin ise konut ihtiyacı var. Gaziantep OSB’de çalışan 200 bin çalışanı ev sahibi yapmak ve kent merkezine olan taşımayı önlemek için yaptık. Erdemoğlu Ailesi, daha önce kendi işçilerine konut yapmıştı. Yeniden bize başvurarak, Kuzeyşehir’de işçilere konut yapmak istediklerini ifade ettiler.”

SANAYİCİLERE DAVET

Tüm sanayicileri Kuzeyşehir’e davet eden Şahin, “Biz bunu tüm sanayicilerimizin gündemine almalarını istiyoruz. Buradan uygun fiyata işletmelere veriyoruz, işçi konutları yapılıyor. Böylelikle hem kentte yaşanan konut sorunu giderilmiş oluyor, servis ücreti ve maliyetlerinden kurtulmuş oluyorlar hem de işçileri de ev sahibi yapmış oluyorlar.”

KONUT FİYATLARININ AŞAĞIYA DÜŞÜRÜLMESİ HEDEFLENİYOR

Sözlerini sürdüren Şahin, “Bizim açımızdan çok önemli, birkaç sanayicimiz daha buradan yer almak istediklerini söyledi. 50 bin konutu tek başında TOKİ’den beklemeden tüm imkanları kullanmak, konut ve kira fiyatlarını aşağıya düşürmek istiyoruz” diye konuştu.

SANAYİCİLER ÇOK BEĞENDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAOSB Mütevelli Başkanı Gaziantep Valisi Davut Gül, GAOSB Müteşebbis Heyeti Başkan Yardımcısı Adil Konukoğlu, GAOSB Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi’nin yanı sıra sanayici ve iş insanları Gazi şehrin yeni cazibe merkezi Kuzeyşehir Konutları’nında  inceleme yaptıklarını sanayicilerin bölgeyi çok beğendiğini söyledi.  Geleneksel dokuyu barındıran, yatay mimariyi esas alan Kuzeyşehir, gerek altyapı gerekse üstyapısıyla iş dünyasının gözünü kamaştırdı. Türkiye'nin en büyük konut projesi olarak gösterilen Kuzeyşehir Toplu Konut Projesi’ne hayran kalan sanayiciler, Gaziantep’in yeni yüzünü çok beğendi.

BÖLGE CAZİBELİ HALE GETİRİLDİ 

Şahin,  market, kasap, bakkal, okul ve caminin yanı sıra geleneksel sokak yaşam unsurlarıyla canlanacak Kuzeyşehir'de yaşayacak vatandaşların; eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını şehir merkezine gitmeden karşılayabilmesinin bölgeyi cazibeli hale getirdiğini bildirdi. 

KUZEYŞEHİR TOPLU KONUT PROJESİ HAKKINDA

Şehitkâmil ilçesi sınırları içerisinde, Gaziantep kent merkezi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanının kuzeyinde yaklaşık 1100 hektarda plan çalışması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından tamamlanarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce 29 Kasım 2018 tarihinde onaylandı. 250 bin nüfusun yaşayacağı Kuzeyşehir, 8 bin 500 dönüme kurulacak. Bu rakamın 1500 dönümünü belediye aldı. Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturacak. Proje tamamlandığında konutlar 4 katlı olacak, 2+1, 3+1 ve 4+1 evleri içeren bir tasarım ortaya çıkacak. Kuzeyşehir projesi kapsamında yapılan planlamayla 454 hektar konut alanı tasarlanacak, plan çalışmasında yatay mimari esas alınacak. Geleneksel dokuya referans veren arazi kullanım modeli kurgulanarak, hazırlanan kentsel tasarım çalışmalarında geleneksel dokudaki gibi çıkmaz sokak kurgusuna yönelik planlama yapılacak. Kuzey kentin güneyinde sanayi alanıyla etkileşim sağlayacak üniversite alanı planlanacak, büyük ölçekli bir sağlık tesisi ve kent parkı kurulacak. Yaya odaklı tasarım esas alınacak, özellikle tüm alanda bisiklet yolları yapılacak. Toplu taşıma altyapısına ağırlık verecek çözümler getirilecek.

 


Mehmet Torun
15.09.2020

Yorum yap

Diğer Haberler