Şarklı adaylığını açıkladı

Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı CHP'nin 3-4 Şubat'ta yapacağı 36. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi üyeliğine aday olduğunu açıkladı.
Şarklı adaylığını açıkladı

Gaziantep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı CHP'nin 3-4 Şubat'ta yapacağı 36. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Şarklı, “Gaziantep uzun süredir CHP’nin parti meclisinde temsil edilmiyor. Bende bu süreçte kendi birikimimi daha önceki çalışmalarıma güvenerek parti meclisinde Gaziantep’in daha iyi temsil edilmesi için aday oldum” dedi. PM’ye Gaziantep’ten 4 aday çıkması bekleniyor.

Genel başkan ve PM'nin belirleneceği CHP 36. Olağan Kurultayı'na iki hafta kala parti kulislerinde hareketlilik yaşanıyor. Parti Meclisi'ne girmek isteyenlerin de yarıştığı kurultay öncesi Avukat Bektaş Şarklı, Gaziantep'ten aday olduğunu duyurdu. Şarklı’nın dışında  Gaziantep’ten milletvekilleri Akif Ekici, Mehmet Gökdağ ve Ali Şahin’inde aday olacağı öğrenildi.

Şarklı, adalet, barış, eşitlik, demokrasi ve insan hakları mücadelesini çözüm odaklı başka bir kulvarda sürdürmek için aday olduğunu belirterek, "Özgürlükçü, Çoğulcu ve Demokratik bir Anayasa ve TBMM mücadelesi vermek,  Demokratik Kitle Örgütleri ve STK'larla birlikte iktidar alternatifi olacak ortak çalışmalar ve projeler üretmek adına 3-4 Şubat Tarihlerinde yapılacak olan CHP Olağan Kurultay'ında Parti Meclisi üyeliğine adayım" dedi.

ŞARKLI PUSULA’YA KONUŞTU

Adaylığı konusunda PUSULA’ya açıklama yapan Bektaş Şarklı, şunları söyledi: “ Türkiye’nin yaşadığı bir OHAL var. OHAL’den dolayı tek partinin diktatörlüğü söz konusu. Tek parti faşistmine karşı dirençli, kuvvetli bir araya geliş sergilenmesi gerekçesiyle aday oldum. İhlallerin en fazla yapıldığı bu süreçte bu hukuk anlamında çok oluyor. Vatandaşlar adalet mekanizmasından şikayetçi.  Şu an için yüzbinlerce mağdur var. Sorgulama, soruşturma yapılmadan ihraçlar yapılıyor. Bunların haklarını savunma anlamında hem de yarına geleceğimize dair bu kulvarda aday olup partinin düşüncesini ve ideolojisini topluma yaymak için aday oldum. Bunun yanı sıra ülkedeki sıkıntıları hepimiz yaşıyoruz. Yaşanan sorunları ve sıkıntıları çok iyi görüyoruz ve biliyoruz. Partinin demokratik kitle örgütlerinin, sendikaların ve baroların sıkıntılarını parti meclisinde gündeme getirmek için bu yola çıktım. Ben STK’larla koordinasyon sağlanması adına çalışmalar yaparak sorunların çözümü konusunda yeni adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum.”

BU DURUM BİZE YAKIŞMIYOR

Gaziantep’in uzun süredir PM’de temsil edilmediğini bu durumun Gaziantep’e ve bölgeye yakışmadığını ifade eden Şarklı, “ Gaziantep uzun süredir CHP’nin parti meclisinde temsil edilmiyor. Bende bu süreçte kendi birikimimi daha önceki çalışmalarıma güvenerek parti meclisinde Gaziantep’in daha iyi temsil edilmesi için adaylık düşüncesi gündemimize geldi. Gaziantep’in parti meclisinde temsil edilmeme gibi bir sıkıntısı var. Parti Meclisinde yer alarak bu sorunu gidermeyi düşüyoruz.  Kurultay’da 3-4 adayın çekişmesi bekleniyor. Sonuçta bu demokratik bir yarış isteyen herkes aday olabilmeli. CHP diğer partilerden farklı olarak öyle emir komuta zincirinde aday çıkarmıyor. Kendini hazır hisseden kendine güvenerek aday oluyor. Düşünceler ve fikirlerin tartışılması çok iyi. Delege sağduyusuyla istediği aday oy verecektir. Burada her zamanki gibi kazanan yine Türkiye ve CHP olacaktır” dedi.


Mehmet Torun
22.01.2018

Yorum yap

Diğer Haberler