Sermet Atay’dan şantajcı gazeteci çıkışı… Hepsini temizleyeceğiz…

Gaziantep’te son günlerin tartışılan konusu şantajcı gazetecilerle ilgili, önemli gelişmeler yaşandı. Gazeteci kökenli aileden gelen MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, kent protokolünden şantajcı gazetecilere tepki gösteren giren ilk isim oldu.
Sermet Atay’dan şantajcı gazeteci çıkışı… Hepsini temizleyeceğiz…

Gaziantep’te son günlerin tartışılan konusu şantajcı gazetecilerle ilgili, önemli gelişmeler yaşandı. Gazeteci kökenli aileden gelen MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, kent protokolünden şantajcı gazetecilere tepki gösteren giren ilk isim oldu. Atay, “Şantaj yapan gazetecileri bundan sonra özellikle ben takip edeceğim. Şantaj yapılan, işadamı, siyasetçi, bürokrat, soluğu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alsın, suç duyurusunda bulunsun” diye konuştu.

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, şantajcı gazetecilerin sektörden temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Atay, “Bir iş adamına, siyasiye elinde olan veya olmayan iftira niteliğinde ucundan tutabileceği bir şey varsa bunu hemen paraya çevirmek istiyor” dedi.
Gaziantep kamuoyunu son günlerde şantaj gazeteciliği meşgul ediyor. Bazı gazetecilerin işadamlarını, siyasileri, bürokratları ve STK temsilcilerini şantaja ve tehditle korkuttuğu iddia ediliyor. Kamuoyunda konuşulan iddialardan sonra MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, önemli açıklamalarda bulundu.
Atay, Gaziantep Güneş Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Ben burada sizin vasıtanızla şunu da söylüyorum siyasilere, il başkanlarına, ilçe başkanlarına, milletvekillerine, şehrin valisine, emniyet müdürüne, sanayicisine lütfen kim kapınıza gelip şu haberi yaparım bunun karşılığında bana şu parayı vereceksiniz diyorsa bunu bir an önce hızlı bir şekilde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunun. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunun ki bundan adliye önünde hesap sorulsun bizde siyasi olarak hesap soralım” dedi.
GAZETECİ BİR ANNENİN ÇOCUĞUYUM
Son dönemlerde Gaziantep’te tehdit ve şantajla gazetecilik yapan kişiler ile ilgili konuşan Atay, çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Ben bir gazeteci annenin çocuğum" diye başlayan Atay, şöyle dedi: "Benim annem gazete emekçisi ve gazeteden emekli. Sabah Gazetesinden emekli ve hala emekli maaşını emekçi bir basın çalışanı olarak alır. Benim kardeşim uzun yıllar Anadolu Ajansı’nda Bölge Müdürlüğü ve sahada gazetecilik yaptı. Gazeteci bir ailenin çocuğuyum. Gazetecilerin derdini bilirim. Yerel basın çok zor. Yerel basının ihtiyaçları var ama gerekli desteği görüyorlar mı derseniz gerekli desteği göremiyorlar. Gerekli saygıyı görüyorlar mı derseniz gerekli saygıyı da göremiyorlar. Bunun sebebi gazeteciliği bir kamu mesleği gibi görmeyen, gazeteciliği gazetecilik anlayışı dışında, objektif gazetecilik dışında, gazeteciliği bir habercilik anlayışı dışında gazeteciliği ne yaparım da ben para kazanırım birine gidip şantaj yapabilir miyim diye düşünenlerin varlığıdır.
ŞANTAJCILAR BASINDAN TEMİZLENMELİ
İftira niteliğinde bir bilgi geldiğinde teyit etmeden, 'Benim elimde böyle bir haber var siz bana şu kadar para verirseniz ben bu haberi kullanmam' diyebilen bazı şahsiyetlerin basın camiasına sızdığını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili gazete manşetleri de atıldı. Şantajcı gazetecilik eskiden beri vardır. Ama şu dönemde hala bir iş adamına, siyasiye elinde olan veya olmayan iftira niteliğinde ucundan tutabileceği bir şey varsa bunu hemen paraya çevirmek istiyor. Mesela bir iş adamı bir olay sebebiyle yargılanıyor. Henüz bir ceza almamış veya ceza almamış beraat etmiş. 'Efendim ben bunu çıkartırım, yayınlarım. Ben yayınladığım takdirde sen kendini ifade edinceye kadar çamur at izi kalsın. Senin aile itibarın, şerefin, iş adamlığın hepsi aşağıya iner. Bana şu kadar para verirsen ben bu haberi yazmam' diyen şahsiyetin kim olursa olsun Gaziantep basın camiası içerisinde yer almaması lazım.
ŞANTAJCILARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM
Ben burada sizin vasıtanızla şunu da söylüyorum siyasilere, il başkanlarına, ilçe başkanlarına, milletvekillerine, şehrin valisine, emniyet müdürüne, sanayicisine lütfen kim kapınıza gelip şu haberi yaparım bunun karşılığında bana şu parayı vereceksiniz diyorsa bunu bir an önce hızlı bir şekilde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunun. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunun ki bundan adliye önünde hesap sorulsun bizde siyasi olarak hesap soralım. İftiracı gazetecilik, objektif olmayan gazetecilik, dayanağı, bilgisi, belgesi olmadan birilerine çamur atarak gazetecilik yapıp bu işi geçim kaynağı haline getiren şahıslar basın camiası içerisinden temizlensin. Basın hak ettiği saygın, şerefli ve onurlu yerine kavuşsun. Bunun için hepimize görev düşüyor. Ben sadece Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’na demiyorum. Siyasi olarak da bizim görevimiz. Sanayici olarak sanayicinin görevi. Eğer bir gazetecinin şantajına bir iş adamı veya A,B,C,D,E şahsı maruz kalıyorsa lütfen Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunsun. Ben milletvekili olarak bunun sonuna kadar hem Cumhuriyet Savcılığı’nda hem Adalet Bakanlığı’nda takipçisi olacağım. Şantajcı gazeteciliğe izin vermeyeceğiz çünkü bu şehir bunu hak etmiyor.”


Haber Merkezi
21.01.2021


Yorum yap

Diğer Haberler