SİYASETTE YÜKSEK TANSİYON

Ak Parti-MHP Cumhur İttifakı ve İyi Parti-CHP Millet İttifakı son şeklini aldı
SİYASETTE YÜKSEK TANSİYON

31 Mart yerel seçimleri öncvesinde, siyaset sahnesinde dün hareketli bir gün yaşandı. Ak Parti-MHP Cumhur İttifakı ve İyi Parti-CHP Millet İttifakı son şeklini aldı. Ak Parti, Oğuzeli ve Karkamış’ı MHP’ye bırakırken, MHP Büyükşehir’e aday çıkarmayacak. İyi Parti-CHP ittifakında da hem Büyükşehir adayı, hem de ilçelerin paylaşımı belli oldu. Bekir Öztekin Millet İttifakının adayı olurken, ilçelerin paylaşımı da yapıldı. CHP’nin yeni il başkanlığı için de MYK’ya Reis Reisoğlu ismi giriyor.

CUMHUR İTTİFAKI TAMAM

Ak Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmelerinde Gaziantep için son karar alındı. Buna göre, Cumhur ititfakı kapsamında, Gaziantep’teki 10 ilçeden 8’i Ak Parti’ye, 2’si de MHP’ye verildi. Ak Parti, Büyükşehir’in yanı sıra, Şahinbey, Şehitkamil, Nizip, İslahiye, Nurdağı, Araban ve Yavuzeli ilçelerini alırken, MHP’ye ise Oğuzeli ve Karkamış bırakıldı.

İYİ PARTİ’NİN ADAYI ÖZTEKİN

İyi Parti, uzun süren aday arayışlarını sonuçlandırdı. Meral Akşener-Bekir Öztekin görüşmesinin ardından, İyi Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Bekir Öztekin’i belirledi. Meral Akşener, Salı günü yapılacak olan grup toplantısında Bekir Öztekin’in adaylığını açıklayacak.

CHP-İYİ PARTİ İLÇELERİ PAYLAŞTI

Millet İttifakı, Gaziantep için ilçeler arasındaki paylaşımda son şeklini aldı. Buna göre, Büyükşehir İyi Parti’ye bırakılırken, Yavuzeli, Nurdağı ve Nizip İyi Parti’ye, Araban, Karkamış ve İslahiye CHP’ye bırakıldı. İki parti, metropol ilçeler Şahinbey, Şehitkamil ve Şahinbey’de ise kendi adaylarıyla seçim yarışına girecekler.

REİS RESİOĞLU TAMAM GİBİ

Hayr Sucu’nun görevden alınmasının ardından il başkanlığı yarıış devam eden CHP’de, yeni başkan büyük oranda belli gibi. CHP Genel Merkezi, 8 ilçe başkanından gelen talebi değerlendirdi ve listenin en başında adı yazan Reis Reisoğlu üzerinde karar kıldı. Pazartesi günü toplanacak olan MYK’da, Reis Resioğlu’nun adı oylamaya sunulacak ve kabul edilmesi halinde Gaziantep il başkanı olarak atanacak.


Haber Merkezi
10.01.2019


Yorum yap

Diğer Haberler