ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!

Beyin takımı gitti, kabusu GAÜN’e geri döndü…
ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!

GAÜN Rektörü Ali Gür için kabus dolu günler başladı. YÖK’ün, FETÖ soruşturması kapsamında Gür’ün en yakınındaki 2 Rektör Yardımcısı ve Hastane Başhekimi’ni görevden almasının ardından artçı şok geldi. Gür’ün keyfi kararıyla ihraç edilen Prof. Dr. Tevfik Gülsoy, KHK ile görevine iade edildi. Açığa alma ve ihraç etmede rektörlere inisiyatif veren YÖK’ün, Tevfik Gülsoy için Rektör Gür’ü pasifize etmesi, “Ali Gür için zor günler geliyor” yorumlarına neden oldu.

Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski Dekanlarından Prof. Dr. Tevfik Gülsoy, Kanun Hükmünde Kararname ile görevine geri döndü. Bir önceki KHK’de kamudan ihraç edilen Gülsoy, geçtiğimiz hafta sonu açıklanan yeni KHK’de görevine iade edildi. Gülsoy’un geri dönüşü, Ali Gür’ü şoke etti.

 

ÖNCE AÇIĞA ALDI

 

GAÜN’ün son seçiminde rektörlüğe aday olan ve 4. sırada yer alan Prof. Gülsoy, Ali Gür’ün rektör olarak atanmasının ardından önce açığa alınmıştı. Kendisine rakip gördüğü isimleri bir bir açığa alıp ihraç ettiren Gür, aynı uygulamayı Tevfik Gülsoy’a da yaptı. Gülsoy’un 2011 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde, İçişleri Bakanlığı ile YÖK’ün polislerin yüksel lisansı üzerine yaptığı projede görev almasını fırsat bilen Gür, Gülsoy ile ilgili herhangi bir savcılık soruşturması olmamasına rağmen açığa aldı.

 

SONRA KEYFİ İHRAÇ

 

Gülsoy’un açığa alınmasına üniversiteden büyük tepkiler gelmesine rağmen geri adım atmayan Rektör Gür, ihraca yönelik çalışmada başlattı. Bir önceki KHK’de Gaziantep Üniversitesi’nden ihraç edilecek isimler arasına Tevfik Gülsoy’u da ekleyen Gür, YÖK’ün, bu konudaki kararları rektörlere bırakmasını fırsat bilip ihracı gerçekleştirdi.

 

SORUŞTURMA GEÇİRDİ

 

Milliyetçi ve vatansever kimliğiyle tanınan Tevfik Gülsoy’un Ali Gür’ün keyfi kararıyla kamudan ihraç edilmesi, Gaziantep’te büyük yankı bulurken, Rektör’e çok büyük sıkıntı verdi. Gür’ün, açığa almalar ve ihraçlarda keyfi karar verip, kripto FETÖ’cü olduğu yönündeki iddialar üzerine YÖK harekete geçti. İhraç kararının hemen ardından, YÖK Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür ve çevresindeki bazı isimler hakkında FETÖ soruşturması açtı.

 

BEYİN TAKIMI GİTTİ

 

Gaziantep’e gelen YÖK Denetleme Kurulu üyeleri, kripto FETÖ’cü suçlamalarına maruz kalan Ali Gür ile en yakınındaki üç isme FETÖ soruşturması açtı. Gaziantep’te önemli isimlerle görüşüp iddialar konusunda ifadeler alan YÖK, ilk aşamada üç isimle ilgili kararını verdi. YÖK, Gür’ün en yakınındaki üç isim Rektör Yardımcıları Hilmi Bayraktar ve Savaş Gürsoy ile GAÜN Hastanesi Başhekimi Murat Gülşen’in istifalarını istedi. Ali Gür ile ilgili soruşturmalarına devam eden YÖK’ün kararı Gaziantep’te şok etkisi yarattı.

 

YÖK GÜR’Ü PASİFİZE ETTİ

 

Ali Gür’ün, Tevfik Gülsoy’u keyfi ihracı adeta kendi sonunu hazırladı. Gülsoy hakkındaki kararın ardından, GAÜN’deki açığa almalar ve ihraçların keyfiyetle yapıldığı yüksek sesle dillendirilirken, geçtiğimiz hafta sonu yayınlanan KHK ile bu durum netlik kazandı. YÖK, ihraçlarda tüm inisiyatifi rektörlere bırakmasına rağmen, son KHK’da Gaziantep Üniversitesi ilgili kritik bir karara imza attı. YÖK, Ali Gür’ün ihraç ettiği Tevfik Gülsoy’un FETÖ ile hiçbir irtibatı bulunmadığına karar verip yeniden görevine iade etti. YÖK, Gülsoy’un görevini dönüşünü KHK ile resmileştirirken, bu kararla Ali Gür’ü de pasifize etmiş oldu.

 

KABUSU GERİ DÖNDÜ

 

Tevfik Gür’ün görevine dönüşü Gaziantep Üniversitesi’nde bomba etkisi yarattı. Ali Gür’ün kararın etkisiyle şoka girdiği öğrenilirken, yetkisi iyice tartışılmaya başlandı. Ali Gür’ün, Gülsoy’un görevine dönmemesi için yoğun çaba harcamasına rağmen YÖK’ün, bu konuda ısrarlı tutumu sonucu iadenin gerçekleştiği öğrenildi. Önce en yakınındaki 3 ismi FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle kaybeden Gür, hemen ardından bizzat kendisi tarafından ihraç edilen Tevfik Gülsoy’un, YÖK tarafından görevine iade edilmesiyle şok üstüne şok yaşadı. Gür’ün bu gelişmelerin ardından nasıl bir tavır takınacağı merak konusu.

 

SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

 

Öte yandan, Ali Gür hakkında YÖK’ün başlattığı FETÖ soruşturması da devam ediyor. İlk etapta Gür’ün 2 rektör yardımcısı ve hastane başhekimini istifa ettiren YÖK’ün, Gür ile ilgili detaylı bir soruşturma yürüttüğü öğrenildi. Ali Gür’ün kripto FETÖ’cü olup olmadığını araştıran YÖK’ün, somut belgelere ulaşması halinde Gür’ü görevden alıp, hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunabileceği de belirtiliyor. 


Tekin Albayram
16.07.2017

Yorum yap

Diğer Haberler