Suç oranında azalış var

Gaziantep Valisi Davut Gül "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi
Suç oranında azalış var

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Uyuşturucu dahil olmak üzere asayiş, narkotik ve kaçakçılık olaylarına bakıldığında Gaziantep’in 2018’i 2017’den daha iyi. Olaylarda genel olarak artış yok, düşüş var. 2 milyonlu nüfuslu şehirlerin hepsinde görülebilecek suçlar, Gaziantep’te de var. Gaziantep’te suç işleyenler cezalandırılmıyor gibi algı doğru değil. Türkiye genelinde suç oranında yüzde 4 artış varken, Gaziantep’te yüzde 1,5 azalış var.  Ayrıca 2018 yılının ikinci yarısından sonra mala karşı işlenen suçlarda yüzde 25 azalış oldu” dedi.

FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU

Gaziantep Valisi Davut Gül "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.  Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Gaziantep'te de "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Vali Davut Gül gazetecileri kahvaltı organizasyonunda ağırladı. Organizasyonda basın mensuplarının sorunlarını dinleyen ve sorulan soruları yanıtlayan Gül, yapılması çözüm önerileri için basın mensuplarıyla fikir alışverişinde bulundu.

BASIN ŞEHRİN HAFIZASIDIR

Programda açıklamalarda da bulunan Vali Gül, "Bizler "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla sizlerle bir araya gelmek istedik. Bizim de Gaziantep'te 2 aylık görev süremiz yeni bitti. Zaman zaman kentteki gazetecilerle farklı ortamlarda bir araya geliyoruz. Bizler şehri gazetecilerin gözüyle tanıyoruz. Ben bize bu imkanı sağlayan gazetecilere teşekkür ediyorum. Çünkü basın mensupları şehrin hafızasıdır. Sizler bu hafızanızı bizlere aktardıkça, bizlerle paylaştıkça bizler şehri daha iyi tanıyoruz. Şehrin sorunlarına daha iyi çözümler buluyoruz. Ben o yüzden tüm gazetecilerin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü tekrardan kutluyorum" diye konuştu.

BEKÇİ SAYISI 550 OLUYOR

Programda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Gaziantep Valisi Davut Gül, şöyle konuştu: “ En çok göç alan ve göç veren şehir İstanbul. Dolayısıyla dinamik şehirlerde bu anlamda göç her zaman oluyor. İstanbul’daki birinin Gaziantep’e gelmeyeceği varsayılıyor, böyle bir şey yok. Özellikle beyaz yakalılar,  dönem dönem belli projelerde çalışmak için gelebiliyorlar, proje bitikten sonra gidebiliyorlar.  Uyuşturucu da dahil olmak üzere asayiş, narkotik ve kaçakçılık olaylarına bakıldığında Gaziantep’in 2018’i 2017’den daha iyi. Olaylarda genel olarak artış yok, düşüş var. 2 milyonlu nüfuslu şehirlerin hepsinde görülebilecek suçlar, Gaziantep’te de var. Ama Gaziantep’te suç işleniyor, dünyanın başka yerinde suç işlenmiyor ve Gaziantep’te suç işleyenler cezalandırılmıyor gibi algı doğru değil. Türkiye genelinde suç oranında yüzde 4 artış varken, Gaziantep’te yüzde 1,5 azalış var.  Ayrıca 2018 yılının ikinci yarısından sonra mala karşı işlenen suçlarda yüzde 25 azalış oldu. Şehrimizde 350 bekçi görev yapıyor ve 200 bekçi daha verildi.

“BEN OKUYORUM, GAZİANTEP OKUYOR”

“Ben okuyorum, Gaziantep Okuyor” kitap okuma kampanyası kapsamında öğretmenlerin velileri ziyaret edeceğini söyleyen Vali Gül, iyi okulun olmadığını, iyi öğretmen, iyi veli ve iyi öğrencinin olduğunu vurguladı. Vali Gül, “İyi öğretmen olarak biz bu işe talibiz. Öğrencilerde de bu niyetin olması için onları motive etmek istiyoruz. Veliler de çocuklarına, okullara sahip çıktığında ciddi anlamda yol katedeceğiz”  diye konuştu.

UYUŞTURUCU SATANLAR TERÖRİST MUAMELESİ GÖRECEK

Uyuşturucuyla mücadelenin devlet politikası ve milletin asli meselesi olduğunu belirten Vali Gül, gençlerin çocukların boşlukta kalmaması, sosyalleşmesinin bu sorunun birinci çözümü olduğunu dile getirdi. Bunun yanında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kesin talimatı olduğunu ve uyuşturucu satanlara terörist muamelesi yapılacağı, bu konuda net ve kararlı bir duruşun sergilendiğini ifade etti.

EĞİTİMDE NELER YAPILDI?

Gaziantep genelinde okulların tamamına güvenlik kamerası eklendiğini kaydeden Vali Gül, “Kameralar polis merkezlerine entegre edildi. Hiç kimse okulların önünde uyuşturucu satıldığını söyleyemez. Gaziantep’te öğrenci sayısı fazla, riskli olan okulların hepsinde güvenlik görevlisi var. Kamera sistemi var, servisler denetleniyor. Ancak dünyanın hiçbir yerinde uyuşturucu problemi polisiye tedbirlerle çözülmüyor, çözülemez. Herkes kendi evladına, kardeşine, komşusuna sahip çıkacak. Gençlerin, spor yapacağı, kültürel ve sosyal faaliyetler içerisinde olacağı ve manevi ihtiyaçlarının karşılayacak alt yapının olması lazım. 464 okulda okul spor kulübü kuruldu ve hedefimiz okulların tamamında olması. Lisanlı sporcu sayısı 400’den 12 bine yükseldi, hedefimiz ise 50 bin. İlk etapta 10 tane küçük okul tipi spor salonu, 10 tane okul tipi yüzme havuzu ve 6 tane de orta ölçekli tesis yapımına başlıyoruz. Okullarımızda okul meclisleri oluşturuyoruz. Onayını verdik, önümüzdeki hafta her okulda kurulmaya başlanacak. Oluşturulacak okul meclislerinde okul müdürü, okul müdür yardımcısı, okul aile birliği başkanı ve 4 öğretmenin yanı sıra 8 öğrenciden oluşacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Uyuşturucu ile mücadelenin devlet politikası olduğuna dikkat çeken Vali Gül, “Uyuşturucu ile mücadele Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’dan sonra ikinci sıradayız. Eskiden uyuşturucuda transit ülkeydik. Şimdi uyuşturucu hem Avrupa ülkelerine gidiyor, hem de hedef ülkeyiz. Uyuşturucunun vasfı da değişti, çok kolay üretilebiliyor, bulunabiliyor, o açıdan gençlerimizin ve çocuklarımızın boşlukta kalmaması, sosyalleşmesi sorunun birinci çözümüdür.  Gaziantep’te 2002 yılında eğitim kurumu sayımız 669’muş, şu anda ise bin 337. Öğrenci sayımız 319 bin iken öğretmen sayımız da 9 bin 903. Şimdi ise 590 bin öğrencimiz, 26 bin 892’de öğretmenimiz var. 6 bin olan derslik sayımız 19 bin 610’a çıktı. Okul sayımız yüzde 100, derslik sayımız yüzde 228, öğrenci sayımız yüzde 84 ve öğretmen sayımız yüzde 174 artmış. Şu anda yapımı devam eden 4 bin dersliğimiz var. Tekli eğitime geçemediğimiz, çok göç alan, gecekondulaşmanın çok fazla olduğu yerlerde okul yapamıyoruz. Bir metrekare ağaç dikilecek alan yok. Bu gibi yerlerde sınıf başına 50-60 kişi düşüyor. Arsa meselesini kamulaştırma yaparak çözeceğiz. Bu seneki paramızı kamulaştırmaya harcayalım diyoruz. Kamulaştırma harcayacaksak, okul yapacak paramız yok, okul yapacak hayırsever arıyoruz” dedi.

2020 YILINDA AÇILIYOR

Gaziantep’te inşaa edilen şehir hastanesinin 2020 yılının mart ayında hizmete açılacağının müjdesini veren Vali Gül, şöyle konuştu: “ Gaziantep’teki şehir hastanesi bin 875 yataklı, içinde 7 hastane var ve 2020’nin Mart ayında tamamlanacak ve hizmet vermeye başlayacak. 2002 yılında yatak sayısı 2090 iken, şu anda 6 bin 5 ve 4 bin 170’i nitelikli yataktır. 6 olan istasyon sayımız 43’e çıkmış. 6 olan ambulans 86’ya, taşınan vaka sayısı 4 bin 756’dan 142 bin 353’e, 499 olan uzman hekim sayısı bin 593’e, 519 olan pratisyen hekim ise bin 283’e, diş hekimi sayımız ise 142’den 360’a çıkmış ve bunların yanında 19 özel hastane bulunuyor. Sağlıkta iyiye gidiyoruz daha da iyiye gidiyoruz.”

EKONOMİ İYİYE GİDİYOR

Özel sektörde güzel gelişmelerin yaşandığını anımsatan Vali Gül, 2002’de ilk 500’de Gaziantep orjinli 9 firmanın olduğunu ve bu sayının 2017’de 24’e çıktığını, ikinci 500’de ise 7 firma varken 2017’de bu sayının 33’e çıktığını dile getirdi. Vali Gül, “Sonuç olarak bizim insanımız hizmetin en iyisine layık. Dolayısıyla en iyisi her zaman mümkün. Karamsarlık bulaşıcıdır. Pozitif bakmak lazım. Bu şehirde güzel işler oluyor, daha güzeli mümkün bunun için hep birlikte çalışacağız” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

MEHMET TORUN

 


Mehmet Torun
10.01.2019


Yorum yap

Diğer Haberler