Suçlu Kim?

Zirve Üniversitesi’ne verilen ve daha sonra Antepia’ya dönüştürülen arazinin düşük fiyata satılmasıyla ilgili olarak yargılanan Büyükşehir ve Şahinbey Meclis üyeleri ile ilgili karar çıktı.
Suçlu Kim?

 Yerel mahkeme 54 meclis üyesinin beraatine karar verdi. Bu kararın ardından, “Zirve Üniversitesi’ne bedava fiyata satılan arazilerin sorumlusu kim?” sorusu yanıtsız kaldı…

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı nedeniyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Zirve Üniversitesine yönelik ucuz arsa satışı davasında yargılanan 54 meclis üyesi için beraat kararı çıktı.

 54 MECLİS ÜYESİ DE BERAAT ETTİ

2007 yılında Zirve Üniversitesi’ne arsa tahsis edilmesi ile ilgili Büyükşehir ve Şahinbey Meclis Üyesi olan 54 kişi yargılanıyordu. Uzun bir süredir devam eden davada karar çıktı ve tüm meclis üyeleri beraat etti. Kızılhisar Bölgesi’nde 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından Zirve Üniversitesi adına metrekaresi 6 liradan satılan 400 dönüm arazi İçişleri Bakanlığı tarafından mercek altına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından tamamlanan soruşturma kapsamında,  aralarında dönemin belediye başkanlarının da yer aldığı 54 meclis üyesi hakkında dava açılmıştı.

SONUNDA KARAR ÇIKTI

Uzun süre önce açılan davaya, hangi mahkemenin bakacağı muamma olmuştu. İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesinin ardından, dosya bir çok mahkeme dolaştı. Asliye Ceza, Ağır Ceza ve Bölge İstinaf Mahkemesi arasında uzun süre dolaşan ve yetkisizlik nedeniyle birbirine gönderilen dosya hakında son kararı yerel mahkeme verdi. Yerel mahkeme, sanıkların tümü ile ilgili olarak beraat kararı verdi.

ÖZEL PROJE ALANI OLMUŞTU

Gaziantep Kızılhisar’da da binlerce dönümlük arazi 16 Eylül 2005’te Büyükşehir Belediyesi’nce üniversite alanı olarak tahsis edildi. Daha sonra bu arsa 2007 yılından itibaren özel proje alanına dönüştürüldü. Soruşturma kapsamında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey başta olmak üzere Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı ile Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can’ın da aralarında yer aldığı 54 meclis üyesi 400 dönüm arazinin satışıyla ilgili yargılandı.

GÜZELBEY DEĞİL, GÖKSEN İMZALAMIŞTI…

‘FETÖ/PDY’ davasında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan NAKSAN Holding’e bağlı Paralel Yapı A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Taner Nakıboğlu’nun yaptığı Antepia lüks daireler kompleksine o dönemde arsaları A Partili Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in başkanlığını yaptığı büyükşehir belediyesi verdi. Tüm bu kararlar verilirken ve yapılan imar değişikliklerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in imzası bulunmuyordu. Güzelbey’in yerine Başkan Vekili Ünsal Göksen, satış ve imar değişikliklerine imza atan kişi olmuştu. Ayrıca, nüfusları 1 milyonu aşan iki ilçe olan Şehitkamil eski Belediye Başkanı Metin Özkarslı, Şahinbey eski Belediye Başkanı Ömer Can ile imar değişikliğine onay veren AK Partili 52 meclis üyesine görevi kötüye kullanmaktan 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 54 Meclis üyesi Danıştay’a başvurarak yargılanmalarına itiraz etmiş ama sonuç alamamıştı.

ARAZİNİN HİKAYESİ

 İmar planında 766 bin 643 metrekarelik üniversite alanı iken, 28.09.2006 tarihli tapu kaydında 559 bin 11 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi'ne, 207 bin 633 metrekaresi ise Maliye Hazinesi adına kayıtlı. Büyükşehir Belediyesi hissesi 13.01.2007 tarihinde yapılan açık ihale ile İpek Kültür ve Eğitim Vakfı'na metrekaresi 6,19 liradan toplam 3 milyon 460 bin liraya satıldı. 26.11.2007 tarihli Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile 1/5000 plan yapıldı. 07.08.2008 tarihli Şahinbey Belediyesi'nin meclis kararı, 14.03.2008 tarihli Büyükşehir Belediye Meclisince de onaylanarak 1/1000 planı kesinleşti. Bu kararla üniversite alanının kuzeyinden 286 bin 493 metrekarelik bölüm "üniversite gelişme alanı"ndan çıkarılarak, çevresindeki 198 bin 901 metrekarelik konut alanı ile birleştirilerek "Özel Proje Alanı" olarak düzenlendi. Şu anda 281 bin 273 metrekarelik alanda yapılaşma olup ruhsat alınmış, kalan 204 bin 121 metrekarelik Özel Proje Alanı'nda inşaat ruhsatı alınmadığı gibi yapılaşma da bulunmuyor. 


Mehmet Torun
21.02.2020


Yorum yap

Diğer Haberler