SUYA İNDİRİM

Gaziantep’te su fiyatları son 1 yılda yüzde 27 ucuzladı
SUYA İNDİRİM

Gaziantep’te su fiyatlarına yüzde 12 indirim yapıldı. 2018 yılının başında da yüzde 15 indirim kararı alan Büyükşehir Belediyesi bu indirimden sonra son 1 yılda yüzde 27 indirim yapmış oldu. Başkan Fatma Şahin, “.Bir yıl içerisinde su fiyatını yüzde 27  oranında aşağıya çekiyoruz. Türkiye’nin en pahalı su satan belediyeler sıralamasında üçüncü sıradan dokuzuncu sıraya düşüyoruz. Amacımız bunu en alta düşürecek şekilde hem teknolojik hem de bütçe yatırımına devam etmek” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Ocak ay 1.Birleşim Toplantısı ve GASKİ 1.Olağanüstü Genel Kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündemde yer alan 42 madde görüşüldü. GASKİ Genel Kurulunda ise gündemde yer alan 1 madde görüşüldü. Gündem maddelerinin büyük bir kısmı oy birliği ile çeşitli komisyonlara sevk edildi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Meclis gündeminde yer alan 1.madde ile Denetim Komisyonu üyelikleri seçimi yapıldı. Denetim Komisyon üyeliklerine, Gülhan Dinç, Bekir Aksoy, Salih Uygur, Ümmü Gülsüm Avcı, Cuma Altınbaş seçildi.

1 YILDA YÜZDE 27 İNDİRİM

GASKİ 1.Olağanüstü Genel Kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen GASKİ 1.Olağanüstü Genel Kurulunda suya yüzde 12 oranında indirim yapılması kararı alındı. Kararın ardından Gaziantep’te bir yıl içerisinde suya yüzde 27 oranında indirim yapılmış oldu. GASKİ Olağanüstü Genel Kurulunda ise Düzbağ Projesinin tamamlanması ile birlikte yapılması beklenen yüzde 10 oranındaki su indirimi gündeme geldi.

CHP YÜZDE 40 İNDİRM İSTEDİ

CHP Grubu adına söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, su fiyatlarına yapılacak olan indirim miktarının daha fazla olması gerektiğini savundu. Sucu, “Su konusunda yüzde 40 oranında bir indirim talebimiz oldu, bu önergemizi reddetmiş oluyorsunuz. Yüzde 12’lik bir indirim yapıyorsunuz. Su konusunda diğer illerin rakamlarının Cuma günkü meclis toplantısında ortaya koyacağım. Hatay, Adana’da su fiyatlarında kademe bulunmuyor, bizde kademelerin kaldırılıp, su fiyatlarının net bir şekilde belirlenmesini talep ediyoruz.

TEMELDEN BİR ÇÖZÜM BULMALIYIZ

En son Ocak 2018’de yüzde 15’lik bir su indirimi yapıldığını hatırlatan Sucu, “ Aralık 2017 yılındaki faturayı vatandaş bana getirdi. Yüzde 15’lik indirim yapılmadan önce 9 metrekarelik su kullandım diyor. 46 TL faturadan bahsediyor. Yani böldüğünüzde 5.1’e denk geliyor.  Tabi biz bundan sonra yüzde 15 indirim yaptık. Bu n rağmen bu suyun faturası 4.5 TL olması gerekirken, bugün yine yüzde 10’luk bir indirimden bahsediyorsunuz. Ama biz ısrarla en başından beri Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz dedik. Yüzde 10 indirimle bunun kente bir fayda sağlamayacağını bahsetmiştik. Ama maalesef 4 sefer Cumhuriyet Halk Partisi olarak önerge verdik, 4’ünde de çoğunluğunuza güvenerek reddettiniz.  Ama bugün 2018’in 11. Ayının faturasında 6 ton suya 34 TL fatura ödenmiş. Yani baktığınızda 5.66. 4.36 ila başladığımız su bugün 5.66. yani Ocak’tan bu yana yüzde 25 zamlanmış. Artık TÜFE oranı mı dersiniz, başka bir maliyet mi yüklersiniz? Ben burada bunu konuşurken elimde sizin göndermiş olduğunuz, vatandaşın bana vermiş olduğu faturaya göre konuşuyorum.  Şimdi burada yüzde 10’dan bahsediyorsunuz. Bu yüzde 10’u böldüğünüzde gelecek sene yine buraya geldiğimizde yine mi indirim yapacağız? Biz ısrarla Cumhuriyet Halk Partisi olarak hep söylüyoruz: Öncelikle bu pahalı suyu temelden bir çözüm bulmalıyız.  Bu yüzde 10’la olmuyor. 3 ay sonra bu tekrar aynı indirim yapıldığı seviyeye geliyor. Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu bizim tekrar bir önergemiz var. Verdiğimiz önerge ile yeniden düzenlenme yapılmasını istiyoruz. 0 ile 5 ton su kulanan dar gelirli vatandaşlarımıza suyun ücretsiz olmasını öneriyoruz.  620 bin abonenin kullanmış olduğu pahalı suyu yüzde 40 indirim yapılmasını öneriyoruz. Çünkü yaptığımız indirim 2 ay sonra tekrar aynı noktaya geliyor. Lütfen vatandaşın feryadına kulak verin, bu önergeyi dikkate alın diyoruz” ifadelerini kullandı.

BİR YILDA YÜZDE 27 İNDİRİM YAPMIŞ OLDUK

Büyükşehir Belediye Fatma Şahin, “Burada büyük bir emek var, proje ekibi büyük bir iş yaptı. GASKİ’nin Proje ekibine teşekkür ediyorum. Bütçe üretme noktasında hükümetimize teşekkür ediyoruz. Projeye baktığımız zaman bir belediye yatırımını, devlet yatırımına dönüştürmüş ve iki yıllık bütçemizi tek başımıza fonlamış oluyoruz. Bunu da çok iyi görmemiz gerekiyor. Bir yıl içerisinde su fiyatını yüzde 15 aşağıya çekiyoruz ve yüzde 12 oranında indirimimizi yapıyoruz. Üçüncü sıradan dokuzuncu sıraya düşüyoruz. Amacımız bunu en alta düşürecek şekilde hem teknolojik hem de bütçe yatırımına devam etmek, yeni alternatifler üretmek, kayıp kaçakları aşağıya çekerek, bu çalışmalara devam etmek. Tüm meclisimize bu konudan dolayı teşekkür ediyoruz.  Bir yıl içerisinde yüzde 27 oranında indirimi yapmış oluyoruz” dedi.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Düzbağ İÇMESUYU Projesi’ne dönük çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

MEHMET TORUN

 


Mehmet Torun
14.01.2019


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler