TABİPLER BİRLİĞİ’NE 14 MART ŞOKU!

Afrin operasyonuna karşı bildirisiyle tepkileri üzerine çıkan Tabipler Birliği’ne, Gaziantep Valiliği’nden ilk yaptırım geldi.
TABİPLER BİRLİĞİ’NE 14 MART ŞOKU!

Afrin operasyonuna karşı bildirisiyle tepkileri üzerine çıkan Tabipler Birliği’ne, Gaziantep Valiliği’nden ilk yaptırım geldi. Valilik, 14 Mart Tıp Bayramı programına Tabipler Birliği’ni dahil etmedi. Bu durum üzerine Tabipler Birliği alternatif kutlama yapma kararı aldı.

 

Yarın kutlayacağımız 14 Mart Tıp Bayramı, Gaziantep’te iki ayrı kutlamaya sahne olacak. Kutlamaların birisini Gaziantep Valiliği, diğerini ise Tabipler Birliği gerçekleştirecek. Alternatif kutlamalı 14 Mart Tıp Bayramı önceki önemli gelişmeler var.

 

AFRİN KARŞITI MESAJI İLE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

 

Türkiye’nin, yanıbaşındaki terör yuvasını temizlemek için Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı”nı başlatmasının ardından, Türk Tabipler Birliği, operasyon karşıtı bildirisi ile tepki çekmişti. “Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Savaşa hayır, barış hemen şimdi!” mesajıyla TBB tepkilerin odağına oturmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tabipler Birliği’nin başındaki Türk ibaresinin kaldırılmasını istemiş, ardından birlik yöneticilerine operasyon yapılıp gözaltına alınmışlardı.

 

VALİLİK GEREĞİNİ YAPTI

 

Gaziantep Valiliği, tepkilerin odağındaki Tabipler Birliği’ne, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarında tavır aldı. Valilik, daha önceki yıllarda 14 Mart Tıp Bayramı’nı Tabipler Birliği ile birlikte düzenlerken, bu yıl organizasyona dahil etmedi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Tıp Bayramı’nda bir gün devam edecek olan üç etkinlikte Tabipler Birliği’ni saf dışı bıraktı. Vali Yerlikaya’nın organize ettiği kutlamalar, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi himayesinde gerçekleştiriliyor. Tabipler Birliği ise kutlamalarda yok.

 

EN ANLAMLI İKRAM

 

Gaziantep Valiliği’nin “Kalbimiz sizin için atıyor” başlıklı kutlama programında, anlamlı bir etkinlik dikkat çekiyor. Sabah Demokrasi Meydanı, öğlen Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan iki ayrı kutlamanın ardından, akşam ise Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde  özel program gerçekleşecek. Programın açılışında, Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren 57. Alay’ın son yemeği olan Kırık Buğday Çorbası ikramında bulunulacak. Gösterilerin ardından, 30 ve 40 yılını dolduran tıp adamlarına plaket verilecek. Program, Down Sendromlu çocukların mehter gösterisi ile sona erecek.

 

TABİPLER’DEN ALTERNATİF KUTLAMA

 

Gaziantep Valiliği tarafından kutlamalara dahil edilmeyen Tabipler Birliği ise, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle alternatif kutlama programı hazırlığında. Edinilen bilgiye göre, Tabipler Birliği, bir otelde düzenleyeceği düzenleyeceği kokteylde 14 Mart Tıp Bayramını kutlayacak. Son yaşanan gelişmeler nedeniyle, Tabipler Birliği’nin programına tıp adamlarının ne kadar ilgi göstereceği de merak konusu.


Mehmet Demir
12.03.2018

Yorum yap

Diğer Haberler