Tarım Eylem Planı hazırlanmalı

İYİ Parti Gaziantep milletvekili adayı Can Tuğsuz, ektiğini biçemeyen üreticiye yönelik acil eylem planı hazırlanması gerektiğini söyledi.
Tarım Eylem Planı hazırlanmalı

 

İYİ Parti Gaziantep milletvekili adayı Can Tuğsuz, ektiğini biçemeyen üreticiye yönelik acil eylem planı hazırlanması gerektiğini söyledi. Tuğsuz, “Antepfıstığı başta olmak üzere, Araban'ın sarımsağı, Oğuzeli'nin narı, Nizip'in zeytini, İslahiye'nin biberi desteklenmeli" dedi.

24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Yavuzeli ve Araban ilçelerine giden ve üreticilerle buluşan Can Tuğsuz, acilen tarım eylem planı hazırlanması gerektiğini söyledi. Çiftçinin ektiğini biçemez hale düştüğünü belirten Tuğsuz, “Bugün ilçelerimize ve köylerimize geldik. Çiftçilerimiz çok zor durumda olduğunu söylüyor. Artan mazot fiyatları ve sürekli yükselen girdi maliyetleri onların tüm kazancını elinden almış durumda. Tarlasını sürüyor, tohumunu atıyor. İyi yağışta olursa, ürün alıyor ve satıyor. Ama üretim için harcadığı maliyeti kurtarmıyor. Bütün planlarını hasat dönemine bağlayan çiftçi hayal kırıklığına uğruyor. Ya çiftçiliği bırakıyor, ya da keseden yiyor. Sonuçta mağdur oluyor" diye konuştu.

Tuğsuz, Gaziantep’in de tarımda önemli ürünlere sahip olduğunu belirterek, “Antepfıstığı başta olmak üzere, Araban'ın sarımsağı, Oğuzeli'nin narı, Nizip'in zeytini, İslahiye'nin biberi desteklenmeli. Antepfıstığı dünya çapında bir ürün. Ancak yeteri kadar desteklenmediği için hak ettiği yerde değil. Araban'da sarımsak üretimi inanılmaz boyutlara ulaştı. Desteklendiği takdirde Kastamonu'yu geçebilir. Biber ve zeytin üretimi de aynı keza yeter ki, hak ettiği destek verilsin. Bugün fiyatlar uçmuş durumda. Biran önce eylem planı hayata geçirilmeli” şeklinde konuştu.

Gaziantep'te tarımsal üretimin artırılması için çiftçiye destek olunması gerektiğini dile getiren Tuğsuz,  "Bugün çiftçimiz, üretim için harcadığı parayı dahi çıkaramaz duruma geldi. Mazot fiyatı çok pahalı.  Öncelikle mazot fiyatlarını düşürmemiz lazım. Tohumu ucuza vereceğiz. Girdi maliyetleri düşen çiftçi kar etmeye başlayınca üretecek. Köyden şehre göç duracak. Çiftçi üretince ekonomi rahatlatacak" İfadelerini kullandı. 

 


Haber Merkezi
8.06.2018

Yorum yap

Diğer Haberler