Tartışılan karar!

EPDK’nın, koronavirüs nedeniyle 3 ay abonelerin sayacını okumayıp, ortalama kullanım bedeli üzerinden faturalandırma yapacağını açıklaması, özellikle iş ve sanayi kenti Gaziantep’te büyük tepkiyle karşılandı.
Tartışılan karar!

 GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, “"Kıyasen Fatura Düzenlenmesi" kararı işletmelerimizi korumaktan öte yeni bir maliyet yaratma riski taşımaktadır” dedi. Hemen ardından EPDK yeni bir açıklama daha yapıp, kapalı işletmelere faturalandırma yapılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

3 AY SAYAÇ OKUNMAYACAK

EPDK'nın sosyal mesafe kuralı için üç ay fatura okumayıp abonelere kullanım bedelleri üzerinden yapılacak bir hesapla elektrik ve doğalgaz faturası kesecek olmasına toplumun tüm kesiminden tepki geldi. Gelen tepkiler üzerine EPDK, konunun daha iyi anlaşılması ve vatandaşın aklında soru işareti kalmaması için ek bir açıklama yaptı.  EPDK, ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemlerinin bazı durumlar hariç devam edeceğini açıkladı.

YILDIRIM AÇIKLAMA…

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, özellikle iş dünyası ve esnaf tabakasından gelen tepkiler üzerine anında devreye girdi. Başkan Yıldırım, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan  “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi. Yıldırım, gaziantepli olan iki isim, Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı bu konuda göreve çağırdı.

TANCAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan,   Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yaptığı açıklamaya cevap verdi. Tancan, “Uygulama tüm Türkiye'de değil, karantina, sayaç okumaya idari tedbir veya sayacın okunmasında salgın riski olan yerlerle sınırlı. Kapalı yerlere hataen fatura tahakkuku yapılsa dahi müşterinin başvurusu üzerine iptal edilecek” dedi.

BU KARAR REEL SEKTÖR İÇİN RİSK TAŞIMAKTA

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan  “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi.  Konuya dair yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” kararı almıştır. Ancak alınan karar reel sektör için kimlere uygulanacağı konusunda karışıklık ve de ek maliyet riski taşımaktadır. Zira hâlihazırda mücbir sebepten ötürü faaliyeti yavaşlayan işletmeler takdir edersiniz ki 2018 ve 2019 yıllarındaki düzeyde bir enerji tüketimi olmayacaktır.  Öte yandan kamuoyu duyurusunda her ne kadar faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları ertelenecektir denilse de tam olarak kimlerin bu statüde olduğu açık değildir. Örneğin Özel eğitim Kurumları, Cafe ve Restoranlar, Rehabilitasyon Merkezlerinin fatura düzenlemeleri nasıl olacak.  "Kıyasen Fatura Düzenlenmesi" kararı işletmelerimizi korumaktan öte yeni bir maliyet yaratma riski taşımaktadır. Ayrıca kıyasen fatura hesaplanırken sayaç okuma bedelleri faturaya dâhil edilecek mi bilinmiyor. Gaziantepli pratik zekalı ve çözüm odaklıdır. İnanıyorum ki Gaziantepli Bakan Yardımcımız Sayın Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz bu konuya ilişkin pratik bir çözüm ve aydınlatıcı bir açıklama yapacaklardır.”

SALGIN RİSKİ OLAN YERLERLE SINIRLI

Yıldırım’ın açıklamalarına cevap Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’dan geldi. Tancan, “Faturalarda sayaç okuma bedeli diye bir bedel zaten yer almıyor.  Uygulama tüm Türkiye'de değil, karantina, sayaç okumaya idari tedbir veya sayacın okunmasında salgın riski olan yerlerle sınırlı. Kapalı yerlere hataen fatura tahakkuku yapılsa dahi müşterinin başvurusu üzerine iptal edilecek. Zaten büyük tüketicilerde sanayi ve büyük ticarethaneler sayaçlar otomatik sayaç okuma sistemi ile uzaktan okunuyor. Onlarda sorun yok. Yeni açıklamayı takip edelim. Herkese sağlıklı günler” dedi.

TARTIŞMALARA KAPLAN DA DAHİL OLDU

Yaşan tartışmalara CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan da dahil oldu. Kaplan, “EPDK kaş yapayım derken göz çıkartacak!” diyerek tepkisini dile getirdi.  EPDK’dan yapılan sayaç okumalarına ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, “ 3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz tüketiminde uygulanacağı belirtilen kıyasen faturası uygulamasıyla geriye doğru 12 aylık veya 24 aylık ortalama tüketimlere göre yerinden okunmadan tahakkuk ve tahsil işlemleri yapılacak olması hakkaniyete aykırıdır.” dedi.

KIŞ AYLARI İLE BAHAR AYLARININ ORTALAMASI AYNI DEĞİL

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan kıyasen fatura uygulamasının yol açacağı mağduriyetlere değinerek “ Elektrik ve Doğalgaz faturalarında geriye doğru 12 aylık veya 24 aylık ortalama tüketimlere göre yerinden okunmadan tahakkuk ve tahsil işlemleri yapılacak olması yurttaşlarımızın mağduriyetine neden olacaktır. Kış aylarında elektrik ve doğalgaz tüketimi bahar ve yaz aylarına göre daha fazladır. Yerinden okunmadan tahakkuk işleminin geniş tarihi ve kış aylarını da kapsaması vatandaşlarımızın cebinden fazla para çıkmasına ve çoğu özel olan elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin haksız kazanç elde etmesine yol açacaktır. Burada mağdur olan yine gariban yurttaşlarımız olacaktır.” İfadelerini kullandı.

BUNUN ADI VİCDANSIZLIKTIR

Sayaç okunmayacak geçmiş dönem ortalaması baz alınacak diyen EPDK’nın bu tutumunun yanlış olduğunu belirten Kaplan, “EPDK’nın bu tutumu vatandaşı kollamaktan ziyade Doğal gaz ve Elektrik Dağıtım şirketlerini kollamaya yönelik bir tutum olmuştur. Bu vatandaşın aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir. EPDK’yı bu yanlış kararından bir an evvel vazgeçmeye davet ediyorum. Çünkü bunun adı vicdansızlıktır. Salgınla mücadele ettiğimiz bu dönemde vatandaş lehine verilecek en güzel karar elektrik ve doğal gaz faturalarının üç ay süreyle hiç düzenlenmemesidir. EPDK vatandaşa ancak bu şekilde katkı sağlayabilir” dedi. 


Mehmet Torun
3.04.2020

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler