Trump'ın kararı sonrası İran'dan dünyayı tedirgin eden açıklama!

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ın üst düzey lider ve yetkililerine yaptırım uygulama kararı sonrasında Tahran'dan yanıt gecikmedi
Trump'ın kararı sonrası İran'dan dünyayı tedirgin eden açıklama!
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ın üst düzey lider ve yetkililerine yaptırım uygulama kararı sonrasında Tahran'dan yanıt gecikmedi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Mousavit, kararların diplomasi yolunu kalıcı şekilde kapattığını söyledi.

ABD ile İran arasındaki gerilim tırmanırken, Trump böylece Tahran'ın geçen hafta ABD insansız hava aracını düşürmesinin ardından İran üzerindeki baskıyı artırmak için ciddi ve daha önce görülmemiş bir adım attı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu yaptırımların İran'ın milyarlarca dolarlık varlığını daha bloke edeceğini söyledi.

 

TRUMP: HAMANEY SORUMLU

Reuters'ın haberine göre, Trump gazetecilere yaptığı açıklamada, yaptırımların kısmen geçen hafta İran'ın ABD insansız hava aracını düşürmesine tepki olduğunu, ancak zaten her şekilde getirileceğini söyledi. Trump ayrıca Ortadoğu'da "rejimin düşmanca davranışlarından" Hamaney'in sorumlu olduğunu söyledi.

Trump, yaptırımların "Dini lider ve dini liderin makamı ve kendisi ve makamına yakın olanların başlıca finansal kaynaklara ve desteğe erişmelerini engelleyeceğini" belirtti.

ZARİF İÇİN YAPTIRIM SİNYALİ

Washington ayrıca bu haftanın ilerleyen günlerinde İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e yaptırımlar getireceğini söyledi.

İRAN'DAN JET YANIT

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Mousavi, "İran'ın dini liderine (Ayetullah Ali Hamaney) ve İran diplomasisinin başındaki kişiye (Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif) boşuna yaptırımlar uygulamak diplomasi yolunun kalıcı olarak kapatılması anlamına geliyor" dedi.

Mousavi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin küresel barışı ve güvenliği sağlamak için kurulan tüm uluslararası mekanizmaları yok ettiğini söyledi.


Haber Merkezi
25.06.2019


Yorum yap

Diğer Haberler