Tuğsuz ayakkabıcıların sorunlarını dinledi

İYİ Parti Gaziantep milletvekili adayı Can Tuğsuz, vergi ödemeden atölye açarak ayakkabı üreten Suriyelilerin ayakkabı sektörünü kalitesizleştirmeye başladığı yönünde şikayetler aldıklarını söyledi.
Tuğsuz ayakkabıcıların sorunlarını dinledi

İYİ Parti Gaziantep milletvekili adayı Can Tuğsuz, vergi ödemeden atölye açarak ayakkabı üreten Suriyelilerin ayakkabı sektörünü kalitesizleştirmeye başladığı yönünde şikayetler aldıklarını söyledi.

Ayakkabıcılar Sitesi’ni ziyaret ederek sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Can Tuğsuz, her sektörde olduğu gibi en önemli sıkıntının Suriyelilerden kaynaklandığına dikkat çekti. Özellikle kayıtsız bir şekilde atölye açıp üretim yapan Suriyeli ayakkabıcıların haksız rekabete yol açmakla kalmayıp, kalitesizleştirmeyi getirdiği şikayetlerinin de çok fazla olduğunu belirten Tuğsuz, “Ayakkabı sektöründe son yıllarda kalitesizleşme olduğuna ve bunun nedeninin Suriyeli vatandaşların vergi ödemeden atölye açmasından kaynaklı olduğu yönünde çok şikayet var. Sektördeki kalitesizleşme sadece esnafı değil, Gaziantep’i de olumsuz etkiler” dedi.

Gaziantep sanayi ve ticaretin başkenti bir şehir olduğunu belirten Tuğsuz, “Sektör temsilcileri ile görüştük ve sorunlarını dinledik. En önemli meseleleri Suriyelilerin kalitesiz üretim yapmaları. Biz kent olarak ürettiğimizle ve ihracatımızla övünürüz. Bu başarıda kaliteli üretim yapmamız da çok etkilidir. Ancak ayakkabıcılık sektöründe son zamanlarda Suriyelilerden dolayı sektörün kalitesizleşmeye doğru ilerlediğini duyduk. Kentimizde üretim yapan bazı Suriyelilerin kalitesiz üretim yapması sektörü çok olumsuz etkiliyor. Bu işe biran önce el atılmalı. Sadece sektörün değil, Gaziantep’in de sorunudur” ifadelerini kullandı.

Esnafın haksız rekabetten şikayet ettiğini dile getiren Tuğsuz, “Suriye'den gelip hiç bir vergi ödemeyen vatandaşlar, sektörde olumsuzluklara yol açıyor. Ayakkabı sektöründe bir kalitesizleşme var. Bunun en büyük nedeni Suriyelilerin atölye açmasıdır. Hiçbir vergi olmadan, 30 liraya mal edilen bir şeyi onlar 30 liraya satıyorlar. O konu çok sıkıntılı. Esnafı, üreticiyi, tüketiciyi herkesi etkiliyor. Denetleme gerekli. Kayıtsız insanları tespit etmek gerek. Üretim bazında Suriyelilerden kaynaklı sıkıntı ve haksız rekabet ortamı var. Şu an kurdukları atölyeler çok fazla. Herkes çoluk çocuğunu yanına alıp bir yer açıyor' dedi.

 

 

 


Haber Merkezi
13.06.2018

Yorum yap

Diğer Haberler