YILLARDIR BEKLİYORDUK

YILLARDIR BEKLİYORDUK

Gazianteplilerin ve bölge halkının yıllardır beklediği Gaziantep Havalimanı'nın yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli terminal binasının temeli, atıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katıldığı temel atma töreninde işin 600 günde tamamlanacağı açıklandı. Böylece Gaziantep Havalimanı körük sistemine sahip yeni iç hatlar terminaline ve yenilenmiş dış hatlar terminaline sahip olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, önüne set koymak, engel çıkarmak isteyen dış güçleri anlayışla karşılıyoruz. Çünkü onların kendi aralarında paylaşmaya alıştıkları pastadan Türkiye büyük pay alacak." dedi.

Arslan, Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apron yapımı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep'te olmaktan duyduğu mutluluğu bildirdi. Gaziantep'in yaptığı işler, sanayisi ve ihracatıyla Türkiye'nin gözbebeği olduğunu belirten Arslan, gazi şehrin inovasyona alanında çok önemli projelere imza attığını vurguladı. Arslan, son 16 yılda markalaşmada, Ar-Ge ve patent liginde en hızlı yükselen illerin başında Gaziantep'in geldiğini belirterek, bu başarıda 6 bin yıllık köklü geçmişiyle ticaret ve üretme kültürüne sahip Gazianteplilerin rolünün büyük olduğuna işaret etti.

15 YILDA 30 MİLYARLIK YATIRIM

Bakan Arslan, Türkiye için bu kadar önemli olan bir şehirde ulaşım ve erişimin önemine değinerek Gaziantep'e son 15 yılda 30 milyarlık yatırım yapıldığını, bunun 5 milyardan fazlasının da bakanlıkları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Nisan ayında temeli atılan GAZİRAY'ın ilk etabı olan 10 kilometrelik bölümün yıl sonuna kadar, kalan 15 kilometrenin ise gelecek yıl hizmete gireceğini anımsatan Arslan, Gaziantep'e yaptıkları ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi. Bakan Arslan, 2003'te Gaziantep'e 223 bin kişinin uçakla seyahat ettiğini, bu rakamı 11 kat artarak bugün 2 milyon 630 bine yükseldiğini belirtti.

İÇ VE DIŞ HATTA 10 MİLYON YOLCUYA HİTAP EDEBİLECEK

Terminal binasını iç ve dış hatta 10 milyon yolcuya hitap edebilecek bir kapasiteye çıkaracaklarını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: "Çünkü biz Gaziantep'in büyümesine, gelişmesine inanıyoruz, bu nedenle kapasiteyi 10 milyona çıkarıyoruz. Otopark yapıyoruz, 10 uçak kapasiteli apronu da 16 uçağın aynı anda park edebileceği büyüklüğe çıkarıyoruz. Sadece bu sene ilk 5 ayda Gaziantep'in hava yolu gelişmesi yüzde 25 artmış vaziyette. İnşallah yeni terminali bitirerek hizmete sunacağız. Gaziantep'in havalimanının artık yetmediğini biliyoruz ve bunun için 283 milyon lira proje bedeliyle ihaleyi yaptık ve şimdi temelini atıyoruz. Yeni yapacağımız terminalin büyüklüğü 67 bin metrekare. 6 sabit körüğü olan, büyümesi gelişmesi söz konusu olduğunda da körük sayısını artırabilecek şekilde planlama yaptık. Mevcut havalimanı da yenileyerek dış hat binası olarak hizmet verecek."

GAZİANTEP’TE 17 PROJE DEVAM EDİYOR

Gaziantep'te ulaşım alanında yaptıkları yatırımlara dikkati çeken Arslan, şu anda devam eden 17 projelerinin bulunduğunu ve bunların bedelinin de 800 milyon lira olduğunu bildirdi. Arslan, demiryolu alanında da yatırımların devam ettiğine değinerek, "Gaziantep-Osmaniye-İncirlik-Adana-Mersin Hızlı Tren Projesi"nde de çalışmaların başladığını ve etap etap ilerlediğini belirterek, bu projenin bedelinin de 3 milyar 810 milyon lira olduğunu dile getirdi. Arslan, "Adana-Gaziantep arasındaki mesafeyi 235 kilometreye indirmiş olacağız. Ayrıca Başpınar - Akçagöze Projesi kapsamında iki tünel inşa ediyoruz. O yolu da 16 kilometre kısaltıyoruz ve yük trenlerinin 45 dakika yerine 10 dakikada erişimini sağlamış olacağız." ifadesini kullandı. "Gaziantep-Şanlıurfa Demiryolu Projesi"nde de çalışmaların başladığını aktaran Arslan, sadece ulaşım değil erişim, bilişim ve haberleşme alanında da Gaziantep'e yatırımlar yaptıklarını belirtti. Arslan, Gazianteplilere bugüne kadar AK Parti'ye vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederek, 24 Haziran'daki seçimde de yine desteklerini ve dualarını partilerinden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan eksik etmemelerini istedi.

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL'ÜN KONUŞMASI

Adalet Abdulhamit Gül, tüm vatandaşların Kadir Gecesi'ni tebrik ederek, "Bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilen bu gecenin Türkiye'ye hayırlar getirmesini temenni etti. Bakan Gül, AK Parti hükümetleri döneminde Gaziantep'in adeta bir şantiye alanına döndüğünü, biten yatırımların yanı sıra kentin dört bir yanında trafiğin rahatlaması yapılan ulaşım yatırımlarının da devam ettiğini söyledi. Gaziantep'in 10 milyon yolcu sayısına ulaşarak Türkiye'nin sanayide, ulaşımda, kargoda, transit geçişte de yıldızı olduğunu belirten Gül, 600 milyon dolarlık ihracattan 16 yılda 7 milyar dolarlık bir ihracata ulaştığını vurguladı. Konuşmaların ardından Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apronunun temeli atıldı.

Mehmet Torun

 


Haber Merkezi
10.06.2018

Yorum yap

Diğer Haberler