Yoğun bakım endişesi yok

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, il genelindeki yoğun bakım yatağı sayısını 372'ye çıkardıklarını belirterek, nüfusa oranla iyi bir yerde olduklarını söyledi.
Yoğun bakım endişesi yok

 Gaziantep'te son bir yıl içinde yapılan yatırımlarla Kovid-19 tedavisinde yoğun bakım ve servis sıkıntısı yaşanmıyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, "Önceliğimiz vatandaşın kurallara uyarak hastalığa yakalanmaması ama olunca da servis ve yoğun bakım anlamında en iyi hizmeti verebilecek ortama sahibiz" dedi.

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serdar Türkmen ve Dr. Tiryaki, Kovid-19 sürecindeki tedavi hizmetleri hakkında bilgiler verdi. Gaziantep'te hastalığın tedavisi konusunda servis ve yoğun bakım yatağı sorunu olmadığını bildiren Dr. Tiryaki, "Bakanlığımızla koordineli olarak yaptığımız çalışmalarla yatak ve yoğun bakım sorunumuz ciddi oranda çözdük" dedi.

Ekim-Kasım aylarında yaşanan vaka yoğunluğu üzerine yoğun bakım olarak kullanılabilecek tüm birimleri değerlendirdiklerini söyleyen Dr. Tiryaki, "Ekim-Kasım aylarında yeteri kadar vantilatör, monitör aldık ama sadece mevcuttaki yataklarda kullanabildik. Yeni yatak koyacak alan yoktu, palyatif servisler gibi müsait olan yerlerin tamamını yoğun bakıma çevirmiştik. Ama yeni bir pik yaşarsak bu şekilde altından kalkma durumunun olmadığını görünce Dr. Ersin Arslan Araştırma ve Uygulama Hastanemizin Mücahitler ek binasında 2 kattan oluşan atıl bir alan vardı. FETÖ nedeniyle binaya el konulurken orası tamamlanmamış bir halde duruyordu. Oraya ilk etapta 37 yataklı bir yoğun bakım ünitesi oluşturduk. Aynı binanın 4. katında da bir doktorumuzun halasının yaptığı bağışla 12 yataklı bir yoğun bakım yaptık. Şuan 49 yataklı yoğun bakımımız oluştu. Önceki pikte bu yoktu, şimdi bizim elimizde fazladan 49 yataklı yoğun bakım ünitesi var. İnşallah rakamlarımız yükselmez ama yükselirse de belli bir seviyeye kadar ihtiyacı görebilecek yoğun bakım yatağımız var. İl genelinde 372 yoğun bakım yatağımız var. Servis açısından zaten sıkıntımız yok" dedi.

 


Barış Kaya
7.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler