YUMURTADAN ZAM ÇIKTI

Yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar derken yumurtadan zam çıktı. Türkiye genelinde yumurtaya yüzde yumurta fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 91 artarken bir haftalık yükseliş ise yüzde 10 oldu.
YUMURTADAN ZAM ÇIKTI

Yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan çıkar derken yumurtadan zam çıktı. Türkiye genelinde yumurtaya yüzde yumurta fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 91 artarken bir haftalık yükseliş ise yüzde 10 oldu. Pazarda adeti 60 kuruş olan ürün marketlerde ise 80 kuruşa kadar geldi. Zamlarda girdi maliyetlerinin ani yükselişi etkili oldu. Zamlar Gaziantep’te şu an için uygulanmasa da önümüzdeki hafta Gaziantepliler de yumurtayı zamlı yemeye başlayacak.

2017 yılının başında üretici adet fiyatı 35 kuruşa yükselerek, tarihi zirveyi gören yumurta fiyatları, 2018 yılında düşüşe geçmişti. Artan gir maliyetlerinin ardından yumurta fiyatları yeniden tırmanışa geçti. Gelen zamlara karşı direnemeyen üreticilerde zam yapmak zorunda kaldı. Gaziantep Yumurtacılar Birliği Başkanı ve Bilken Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Uygur, “Girdi maliyetlerimiz sürekli artıyor. Zam artık kaçınılmaz” dedi.

TESİSİLER KEPENK KAPATIYOR

Türkiye’nin en büyük yumurta ve beyaz et tedarikçilerinden Keskinoğlu'nun nakit sıkışıklığı nedeniyle konkordato başvurusu yapmasının ardından kanatlı sektöründe üretim de geriledi. Yaklaşık üç hafta önce üretimini durduran Keskinoğlu'yla birlikte birçok yumurta üreticisi de kepenk kapatmaya devam ediyor. Bu gelişmelerle birlikte geçtiğimiz yıl üretici fiyatı 17 kuruş olan büyük boy yumurta 33 kuruşa yükseldi. Pazarda adeti 60 kuruş olan ürün marketlerde ise 80 kuruşa kadar geldi.

GİRDİ MALİYETLERİ SÜREKLİ ARTIYOR

Gaziantep Yumurtacılar Birliği Başkanı ve Bilken Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Uygur, fiyat artışının çok yönlü nedenleri olduğunu ifade etti. Uygur, “ Gaziantep yumurta üretiminin en önemli merkezlerinden birisi. Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Libya, Afganistan, Bahreyn ve Kuveyt'e yumurta ihraç eden bir şehiriz ama girdi maliyetleri sürekli artıyor. Üreticinin ‘mayıs çukuru' diye adlandırdığı nisan-mayıs-haziran aylarında fiyatlar her yıl gerilerdi. Ancak bu yıl bahsettiğim aylarda fiyat düşmedi” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİ MALİYETİNE SATIYOR

Fiyat artışının nedenlerinden biri de yem fiyatlarındaki yüzde 25 artış. Uygur, “Yumurta üreticileri ocak ayında bir ton yem için bin 250 TL öderken temmuz ayında bin 550 oldu. Bir yumurtanın maliyeti sektörde 200 gram yem olarak hesaplanır. Böyle baktığımızda bugün üreticiye bir adet yumurtanın maliyeti 28,8 kuruştur. Yumurta stoklanamayan bir ürün olduğu için maliyetine satıyor üretici. Ayrıca yumurta üreticileri pazarla konusunda çok iyi değiller. Market ve pazardaki fiyat üreticinin yüzde 60 üzerinde seyrediyor” diye konuştu.


Mehmet Torun
12.07.2018

Yorum yap

Diğer Haberler