YÜREĞİMİZ YANDI: 12 ŞEHİT

12 Şehidimizin kanı yerde kalmadı
YÜREĞİMİZ YANDI: 12 ŞEHİT

Suriye'deki terör yuvalarına yönelik sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtı'nın 22’inci ve 23’üncü gününde 12 askerimiz şehit düştü. Şehit askerler içinde tüm Türkiye'nin tanıdığı bir isim de vardı. 23 yaşındaki Gaziantepli Uzman Erbaş Enes Sarıaslan. Sarıaslan, bölgeye sevk edilirken görüntü çeken gazetecilere el sallayıp "operasyona değil düğüne gidiyoruz" demişti. Kahraman asker bu sözlerle hafızalara kazındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütlerinin temizlenmesi amacıyla Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı hız kesmeden devam ediyor. Operasyonun en stratejik noktalarından  Raco kırsalında yer alan 1027 rakımlı tepe ve yakındaki Ömeruşağı Köyü'nden  peş peşe acı haberler geldi. Genelkurmay, operasyonun 22. gününde 9’u sızma girişimi sonucu çıkan çatışmada 2’si de düşürülen Atak helikopterinde olmak üzere 11 askerimizin şehit olduğunu açıkladı. Pazar sabahı da acı bir haber daha geldi ve şehit sayımız 12^’ye yükseldi. Saldırılara karşılık veren askerler, köyde yeniden hâkimiyeti sağladı. Yapılan duyurularda 39 teröristin de öldürüldüğü de belirtildi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Helikopterdeki Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman (32) ile Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut (29) olay yerinde şehit oldu. Teröristlerin tanksavar, roketatar, havan ve ağır silahlarla saldırısı sonucu 1027 rakımlı tepede olarak adlandırılan bölgede gün boyu devam eden çatışmalarda ise Piyade Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş (29) ile uzman çavuşlar Oğuzcan Ekiz (27), Enes Sarıaslan (24), Halis Koca (27), Burak Akalın (28), Serdar Ege (41), Hüseyin Şahin (27), Koray Karaca (25) ve uzman onbaşı Hamza Karacaoğlu (26) şehit oldu.

‘DÜĞÜNE GİDİYORUZ' DEMİŞTİ

Çatışmalarda şehit düşenlerden biri de Gaziantepli ı Uzman Erbaş Enes Sarıaslan (23) oldu. Sarıaslan'ın acı haberi, Gaziantep'te yaşayan ve bir fabrikada şoför olarak çalışan babası İmam ve annesi Hatice Sarıaslan'a verildi. Enes Sarıaslan’ın, harekâta katılmak için 23 Ocak’ta Hatay’dan Suriye’ye geçerken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. “Düğüne gidiyoruz” diyen askerlerin arasında yer alan Sarıaslan; görüntülerde arkadaşları, komutanları ve gazetecilerle vedalaşıp kameralara, “Tüm Türkiye’ye selam olsun buradan. Allah’ın izniyle oraya girip, alıp ve geleceğiz inşallah. Yüce Rabbim büyük. Buradan aileme, herkese çok selam olsun” demişti. Adıyaman'da toprağa verilecek olan Sarıaslan, bölgeye giderken gazetecilere “Düğüne gidiyoruz” demişti.

ŞEHİT ASKERLERİN 9’U AYNI BİRLİKTEN

Suriye’nin Afrin kentinde sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı’nda dünden bu yana  şehit olan 12 askerden 9’unun aynı birlikte görev yaptığı ortaya çıktı. 25 Ocak tarihinde, şehit askerlerin de aralarında bulunduğu 208 komando, Tatvan 10’uncu Komando Tugay Komutanlığı Sorgun Kışlası’ndan törenle uğurlanmıştı. Zeytin Dalı Harekatı’nın 22’nci gününde, dün, ikisi düşürülen helikopterde, 9’u çatışmada 12 asker şehit oldu. Tüm Türkiye yasa boğulurken bu sabah gelen acı haberler sayı 12’ye yükseldi.  Dün şehit düşen askerlerden 9’unun Tatvan 10'uncu Komando Tugay Komutanlığı’nda görev yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerler Astsubay Üstçavuş Hasan Kuş, uzman çavuşlar Oğuz Can Ekiz, Enes Sarıaslan, Halis Koca, Burak Akalın, Serdar Ege, Hüseyin Şahin, Koray Karaca ve Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 208 komando, 25 Ocak günü ailelerinin de katıldığı törenle bölgeye uğurlanmıştı. Çatışmada yaralanan askerler, bölgeden tahliye edilerek Kırıkhan ve Hatay'daki devlet hastanelerinde tedaviye alındı.


Hüseyin Torun
11.02.2018

Yorum yap

Diğer Haberler