Yüzde 30 düşüş bekleniyor

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yağmur ve dolu nedeniyle bu yıl Antepfıstığı rekoltesinde yüzde 30 düşüş beklendiğini belirterek, hasat mevsimi yaklaşırken hırsızlık olaylarına karşı önlem alınması gerektiğini söyledi
Yüzde 30 düşüş bekleniyor

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yağmur ve dolu nedeniyle bu yıl Antepfıstığı rekoltesinde yüzde 30 düşüş beklendiğini belirterek, hasat mevsimi yaklaşırken hırsızlık olaylarına karşı önlem alınması gerektiğini söyledi.

Taşdoğan, mecliste yaptığı konuşmasında, Antepfıstığı üreticilerinin sıkıntılarını gündeme getirdi. Taşdoğan, “Hasat mevsiminin yaklaşması, tarladaki Antep fıstığının ağaç altına düşmesiyle beraber hırsızlık vakaları artarak çiftçilerimizin yetersiz güvenlik tedbirleri adli vakalara ve silahlı yaralanmalara sebep olmaktadır. Güvenlik tedbirlerini henüz zaman varken kolluk kuvvetlerimizin şimdiden alması çiftçilerimizi rahatlatacaktır” dedi.

Taşdoğan'ın konuşması şöyle: "Bu sene olumsuz iklim koşulları, yağmur ve dolunun zamansız ve aşırı yağması tarımsal üretime olumsuz etkisi, verimliliğin düşmesine sebep olmuştur. Bu sebeple Antep fıstığındaki rekoltenin de bu sene yüzde 30 düşmesi beklenmektedir. Adını gazi şehrimizden alan Antep fıstığına destekleme talebimizi bu vesileyle yenilemek istiyorum. Antep fıstığı üreticileri de dekar başına 170 TL alan bazlı gelir desteğini veya kilo başına 2 TL ürün desteğini hak etmektedir. Hasat mevsiminin yaklaşması, tarladaki Antep fıstığının ağaç altına düşmesiyle beraber hırsızlık vakaları artarak çiftçilerimizin yetersiz güvenlik tedbirleri adli vakalara ve silahlı yaralanmalara sebep olmaktadır. Güvenlik tedbirlerini henüz zaman varken kolluk kuvvetlerimizin şimdiden alması çiftçilerimizi rahatlatacaktır."

 

 

 

 


Mehmet Torun
8.07.2019


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler