SERCAN GÖLCÜ

SERCAN GÖLCÜ

6 Mart 2021 00:48:00

2021 YILI ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklamış. Ağustos 2019 sonrası en yüksek seviye görülerek, şubat ayında % 0,91, 12 ayın ortalamalara göre % 15,14 artış göstermiştir.

Geçen yıldan beridir enflasyonun çift haneli olacağını öngörmüştük. Yani enflasyon % 10’un altına gelmiyor. Enflasyon sepetinde her ne kadar 300 den fazla kalem olsa da enflasyonu daha düşük seviyelere getirmek için düşük malzemelerin oluşturduğu sepet değişikliklerine gidiliyor.

Yıllık en düşük artış %2,87 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, %6,13 ile eğitim, %6,31 ile giyim ve ayakkabı ve %7,15 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, %23,74 ile ev eşyası, %22,47 ile ulaştırma ve %20,61 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

Aslında tüketici olarak ta %25 lerin üzerinde fiyat artışlarına karşı karşıya kalmıştır.

Yani aslında enflasyon rakamlarına bakmaktan ziyade onu oluşturan ve altındaki kalemlere bakmak lazım. 

Gıda ürünlerinden sanayide kullanılan hammaddelere kadar neredeyse her üründe % 100’e varan fiyat artışları var. Üreticinin dilinde de (Büyük işletmeden küçük esnafa kadar) maliyet artışları, döviz artışları var (eee döviz bir ara epey düştü… yine de bir kılıf uyduruluyor üreticiler tarafından)

İnsanların cüzdanına dokunan zamlar, kamu yönetiminin de düşürmek için çaba gösterdiği enflasyonu da olumsuz etkiliyor. 

 

Fiyat artışları ekonomiyi yönetenlerin de takibinde. Ticaret Bakanlığı denetimlerle her ne kadar durumu kontrol altına almaya çalışırken, Tarım ve Orman Bakanlığı da özellikle tarım ürünlerinin üretimi noktasında problem yaşanmaması için planlamalar yaparken bu fahiş fiyat artışların tamamıyla önüne geçilmiyor.

 

Sonuç olarak; Ürün hammadde, enerji maliyeti ve işçilik maliyeti toplam maliyetin % 40’ı olsa da sanki “fiyat artışı zamanı geldi, zam yapalım sonra sebep bulamayız” düşüncesiyle gerçek maliyet artışının üzerinde zam yapılıyor. Bu durumda ödedikleri vergiler de yükseldiği için olmayan maliyet artışı fiyatlara zam olarak yansıyor…

 

Sercan GÖLCÜ

 

SMMM/Ekonomist/Kariyer Danışmanı

 

 

 

Yorumlar

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları