Tekin Albayram

Tekin Albayram

9 Eylül 2017 01:00:00

70 YILLIK BİR GAZETECİ: NURİ SABIRSIZ

 

Her mesleğin kendi içinde ustaları vardır. Bu insanlar, bulundukları yerde yıllar içinde hem kendilerini geliştirip hem de o alanda insanlar yetiştirirler ve artık rüştünü ispatlamış ehil kişiler olarak sektörlerinde sembol bir isim haline gelirler. Bizim gazetecilik mesleğinde de böyle bir ustaydı Nuri Sabırsız.

Kendisiyle yaklaşık 15 yıl mesai yapmış ve kendisinden bu mesleğe dair değerli bilgiler öğrenmiş biri olarak Nuri başkanımızı, abimizi kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Bilenler bilir, bu camiada kendisi çok sevilirdi ve bir bakıma tüm gazetecilerin hocası niteliğindeydi. Yapmış olduğu hizmetler ve şehrimizde gazeteciliğin gelişmesine olan katkıları hep saygıyla hatırlanacak.

Dile kolay, 70 yıllık bir gazeteci Nuri Sabırsız. 1932 yılında Gaziantep’te doğmuş ve muhabirlik, yazarlık, yöneticilik yaptığı çalışmalarla genç cumhuriyetin gazetecileri arasına adını yazdırmıştır. O yıllardaki gazetecilik imkanlarıyla bugünküleri kıyasladığımızda Nuri Başkanın adeta bu sektörün tüm gelişimine tanık olduğunu görürüz.

Bir şehrin gelişimi sadece ekonomik veriler ya da kalkınmayla mümkün olamaz. Bunun yanı sıra sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda da gelişmişlik gerekir. Bunun için de okuyan, düşünen ve üreten insanlara ihtiyaç vardır. Nuri Sabırsız, Gaziantep’in kültürel dünyasına bu bakımdan büyük katkılar sunmuştur ve öncülük etmiştir. Şehrimizde gazetecilik kültürünün oluşmasına, mesleğin itibar kazanmasına ve yeni insanlar yetişmesine emek vermiştir.

Bizim meslek belki kolay gibi görünür ama zorlukları mıknatıs gibi çeken bir meslektir. Yazdıklarınız, söyledikleriniz illa ki birilerini rahatsız eder ve yazıp çizdikleriniz karşınıza çıkartılır hatta aleyhinizde malzeme yapılır. Dalgaya karşı yüzmek gibi bir şey adeta. Nuri Sabırsız, 1960lı yıllarda sahibi olduğu Kör Kadı gazetesinde yazdıklarından ötürü yargılanmış olsa da beraat etmiştir. Gazeteciliğin zor şartlarına direnmiş ve mesleğini başarıyla uzun zaman sürdürebilmiştir.

Söyleyip diyecek çok kendisiyle ilgili. Hayatıyla ilgili ilginç noktalardan birisi de Türk sinemasında tanınan Gaziantep’li Nakıb Ali’nin yanında makinistlik yapmasıdır. Gazetecilik ruhunu bu esnada kapmış olması kuvvetle muhtemel. Makinist olduğu için bir şekilde tanıştığı fotoğraf makinası onu bu meslekte ilerleyen yıllarda yukarılara taşıyacaktır. Bazen küçük gibi görünen bir ayrıntı, bir söz ya da bir nesne hayatımızın şekillenmesinde bu denli etkili olabiliyor.

Nuri Sabırsız başkanım, şüphesiz bu şehrin önemli bir insanı ve değeridir. Bugüne kadar taşımış olduğu başarılı çalışmaları bu sektördeki herkesin takdirini kazanmıştır. Gazetecilikte fikir ayrılıkları çoktur çünkü herkesin fikri kendine has ve doğruluk içerir ancak herkesin sahip çıktığı hem fikir olduğu hususlar da çoktur. Nuri Başkan ve onun yaptığı hizmetler ikinci grupta yer alır.

Ünlü divan şairi Baki’den alıntıyla söyleyecek olursak ‘Baki kalan bu gökkubbede, hoş bir sada imiş.’ Yani bu dünyada hepimizin geride bırakacağı en değerli miras iyi hatırlanmaktır.

Nuri Sabırsız Başkan’ın, abimizin, hocamızın vefatının üzüntüsü içinde hayatından bazı kesitleri ve bizler için önemini sizlerle paylaşmak istedim.

Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına sevenlerine sabırlar diliyorum. Tüm camiamızın başı sağolsun.

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları