Zekeriya Aslan

Zekeriya Aslan

13 Mart 2019 00:01:00

ABD'NİN GTS KARARI, ÇELİK, HALI, İPLİK, MOBİLYA İHRACATINI NE KADAR AZALTIR?

ABD, Türkiye'yi gümrüksüz ticaret programından, diğer bir ifade ile gelişmekte olan ülkelere sunulan ticaret programından(Kısa adı GTS olan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden) çıkarma kararı almıştır. Trump ilgili talebini Kongre'ye sundu. Türkiye program kapsamında ABD'ye 2017 yılında 1.66 Milyar dolarlık ürün ihraç etmiştir. GTS Programı;

1-1974'te yürürlüğe giren ABD'nin bu en eski ve en büyük ticari programı GTS, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3.474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktadır.

2-Binlerce üründe gümrük vergilerini kaldırarak, yararlanıcı ülke ve bölgelerde ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilgili talebini içeren ve Kongre'ye iletilen mektupta, Türkiye ekonomisinin geliştiğine dikkat çekilerek artık bu programdan yararlanmasına ihtiyaç olmadığına vurgu yapılmıştır.

Mektupta, "Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir" ifadeleri yer almıştır.

ABD’nin GTS kapsamında Türkiye’den yaptığı ithalatta başlıca ürünler şunlardır: Halı, altın mücevherat, rafine edilmiş bakır tel, doğaltaşlar, motorlu taşıtların güç akımlarının parçaları, ateşli silahlar, alüminyum alaşımı levha/tabakalar, gümüş mücevherat, ve radyal otobüs ve kamyon lastikleri, dokumalar, saç bandı, şal, bayan giyim, mendil, duvar halısı ve reklam afişleri ile ulusal bayraklar, kauçuktan dış tabanlar, saç filesi, şapka, tekstil ve giyim, hazır sebze, renkli televizyon setleri, bazı motor parçaları, motorlu araç aksesuarları, 10’dan fazla yolcu taşıyan motorlu taşıtlar, hazır kabuklu yiyecek ve tohumlar resim çerçeveleri; bambu sepet ve çantalar; hintkamışı, palmiye yaprağı ve bitkisel maddelerden üretilen el yapımı ürünler,

GTS Kararından dolayı, Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatında yaklaşık 2 Milyar Dolar kadar (%25) azalma  olabileceği tahmin edilmektedir. 2018 yılında ABD’ye olan ihracat Toplam 8.253.031 Milyar Dolardır.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları