Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

6 Nisan 2019 00:01:00

Ağzı olan "VAAT"lerde bulunuyor!

Sayın bakan Pakdemirli'nin pekte PAK olmayan ve kaç yıl sonra randımanlı üretimi ve verimi verecek belli olmayan ürün hakkında düz ve vizyonel konuşması.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı mitingde Türkiye'nin yerli elektrikli traktör prototipini tanıttı. Seri üretime hazırız diyen Pakdemirli, çiftçinin mazot çilesi bitecek dedi.

Yıllardır konuşulan, elektrikli ve otonom olması planlanan “Türkiye’nin otomobil projesi”nde henüz bir prototip göremedik. Heyecanla beklenen yerli otomobil yerine yerli traktör prototipi ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Elektrikli traktör prototiplerimiz seri üretime hazır” dedi.
- "7 liralık şarjla 8 saat çalışacak" dedi . 
gelin bunun gerçek olmadığını matematik ile ortaya çıkaralım.

Traktörler genelde 60 lık 70 lik gibi beygir güçleri ile isimlendirirler çiftçiler arasında. Şimdi size basit bir hesap yapayım. 
- Modern bir traktör olarak 80 beygir güç üretebilsin traktörümüz bu Durumda
KW = 80 / 1.333 = 60 KW yani traktörümüz gücü kilowatt cinsinden 60 
Şarj , aktarım, motor sücürülerinin iletimi gibi kayıpların hepsi ile beraber hemde hesap kolaylığı için Yüzde 70 verim olsa . Yani 100 birim elektriğe karşı 70 birim iş veya 142 birim elektriğe karşı 100 birim iş. Demek ki 60 kw net güç için bize 60 x 1.42 = 85 kw şarj lazım.
Elektriğin kwsaat 'i yaklaışık 0.5 tl. yani 1kwı 1 saat boyunca harcamanın bedeli 50 krş.
Bu durumda 1 saat için 85 X 0.5 = 42.5 tl yapar
8 saat için 42.5 x 8 = 340 tl yapar.
- Hadi, bir şu şekilde bir hesabı düzeltsem de olur ; batarya kapasitesini 85kWh olarak bulduğumuza göre batarya 85kWh x 0.5TL/kWh = 42.5TL ile doldurulur. 
Bakanın dediğine göre tam dolu bataryayla traktör 8 saat çalışıyormuş. Tabi bakan 7TL ile doluyor dediğine göre batarya 14kWh olmalı. Hadi 18 veya 20kWh olsun... Sayın bakan 20kWh batarya ile köyden tarlaya gider, geri gelmez.

Bakanın yalan söylediğini zannetmiyorum diyenlerde çıkar ; ama bakanın sorunu bu işi sorgulamaması, bu işten anlamaması, işi bilen danışmanlarının olmamasıdır. Peki o zaman neden o koltuğu gerçek liyakat erbabına devretmiyor.

Türkiye de yalan söylemenin hiç bir yaptırımı yok maalesef. Çok yazık...
Elimizden gelen farklı bakış ve söylem açılarından bakıyorum ama sonuç yine hüsran !

İşin köküyle özüyle kimse uğraşmak istemiyor velhasıl kelam .

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları