Mehmet Demir

Mehmet Demir

4 Kasım 2018 00:05:00

Ak Parti'de kritik süreç...

 

Ak Parti'de seçim öncesi en kritik süreç başlıyor. Bir hafta boyunca, Ak Parti kulislerini çok yakın takip edeceğiz. Kimler aday oluyor, kimler hazırlık yapıyor, kimler plan yapıyor, hepsini elimizden geldiğince duyurmaya çalışacağız...

Aday adaylığı süreci dar ama, heyecanı ve sonrasındaki gelişmeleri çok geniş olacak...

Herkesin merakı, mevcut başkanların durumu. Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu ne yapacaklar?

Aldığımız haberler, her üçünün de yeniden adaylık başvuru yapacakları yönünde. Üçü de büyük ihtimalle bu hafta içi başvuru yapacaklar. 

Gerek Ankara, gerekse de Gaziantep kulislerinde konuşulanlar ve aldığımız haberler, genel merkezin Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil'de mevcut başkanların devam etmesi fikrinin ağır bastığı yönünde. 

Tabi, bu bağlamda son karar verici Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Genel merkez ve üst-ast kurul ne derse desin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı kendine özel kriterleri, özellikle Büyükşehir ve metropol ilçelerde adaylık için çok daha önemli. Bu nedenle, son ana kadar beklemekte fayda var diye düşünüyorum. 

5-12 Kasım sürecinde, mevcutlardan daha çok, kimlerin başvuru yapacağı daha fazla merak konusu.

Eğri oturalım, doğru konuşalım. Gaziantep siyasetçi üretmiyor. Yetişen bir kaç siyasinin önü de hemen kesilmek isteniyor. Parti'nin en alt tabakasından, gençlikten yetişip gelen, Osman Toprak dışında bana siyasetçi söyleyin. Bir elin parmaklarını geçmez...

Mevcut başkanların en büyük şansı da işte tam burası...

Yani alttan gelen siyasetçi olmaması, Gaziantep'in siyasetçi yetiştirememesi. Adı geçen yok mu, elbette var. Onların ihtimali bile mevcut başkanların şansını daha da artırıyor. 

Ak Parti'de adaylık süreci kadar olan diğer önemli bir süreç, ekonomik sıkıntı. Kamuoyunda, öyle bir algı oluştu ki, Ak Parti en zor seçimine girecek gibi. 2001 ekonomik kriziyle gelen Ak Parti, ilk kez vatandaşın cebine yansıyan, çok ciddi bir ekonomik kriz döneminde vatandaşın huzuruna çıkıyor. 

Bu bağlamda, kimi koysam kazanır yanlışından kurtulup, Ak Parti en doğru adayla, toplumda karşılığı en fazla adayla seçime gitmek zorunda. Gaziantep'te makas çok geniş, kaybetme ihtimali elbette zayıf olsa da, her geçen gün kötüleşen ekonomi,  hiç bir şeyi garanti yapmıyor. 

Sandık bu...

1999'da yüzde 21 ile iktidar olan DSP'ninçok değil 3 yıl sonra 2002'de nasıl yüzde 1'lere düştüğünü, toplum tarafından nasıl alaşağı edildiğini hepimiz hatırlıyoruz. 

O yüzden, asla eski seçimler gibi olmayacağını düşündüğüm 31 Mart yerel seçimlerinde, adaylık sürecinin Ak Parti için çok önemli olduğunu vurgulamakta fayda var. 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları