SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

14 Eylül 2021 00:05:00

AKILLI MOLEKÜLLERLE AĞRI VE KANSER TEDAVİSİ

Vücuda girdikten sonra kanser hücrelerini tanıyıp bulabilecek şekilde tasarlanmış küçük moleküller “akıllı molekül” diye tanımlanır. Akıllı moleküller, kanser tanı ve tedavisinde kullanılır.  

Akıllı moleküller hastaya damar yoluyla verildiğinde, kan dolaşımıyla kanser hücrelerini bularak, onlara yapıştır, kanserli hücrenin içine girer ve hücreyi ışınlayarak yok eder.

Bu moleküller, PSMA ve DOTATE, EDTMP kendi laboratuvarımızda ‘Lu-177’ denilen radyoaktif bir maddeyle işaretlenerek ‘akıllı mermi, akıllı atom’ diye tanımlayabileceğimiz tedavide kullanıma hazır hale getirilir.

Lu-177 ile bağlı PSMA akıllı molekülümüz (Lu-177 PSMA) ilaç ve ışın tedavisine rağmen durdurulamayan prostat kanserlerinde güvenle kullanılır. Lu-177 DOTATE ise Nöroendokrin tümörlerde kullanılmaktadır. 

Lu-177 EDTMP kansere bağlı kemik ağrısının tedavisinde, ağrı kesiciler, radyoterapi, hormon tedavisi, diğer yöntemler kombine edilerek, özelikle kemiğe yayılan ve ağrıya neden olan meme, prostat ve akciğer kanserleri başta olmak üzere tüm kanserlerde güvenle kullanılır. 

Lu-177 PSMA, Lu-177 DOTATE, Lu-177 EDTMP tedavileri hastanemizde Nükleer Tıp   Dalı ünitemizde, radyasyon korumalı özel odalarda yapılmaktadır. Bu tedavi hekim gözetiminde 2-4 saat, gerekirse bir gece misafir edilerek, damardan yavaş serum ile verilir.

AVANTAJLARI

Tedavinin uygulanması sırasında yaşam kalitesini ciddi bozan yan etikler görülmemektedir. Diğer tedavilere göre tolere edilmesi daha kolaydır. Tedavi 6-8 hafta ara ile 4-6 kür uygulanır.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Kliniğinde başarıyla uygulanan tedavileri şöyle özetleyebiliriz:

• Tiroit kanserlerinin tedavisine yönelik “İyot I-131”

• Kemik metastazlı hastalarda palyatif ağrı tedavisi 

• Eklem içi sıvı birikimi ve ağrılara yönelik radyonüklid sinovektomi.

• Hipertiroidi (zehirli guatr) tedavisine yönelik “İyot-131”

• Primer veya metastatik karaciğer tümörlerinde “Y-90” mikroküreler ile yapılan radyoembolizasyon

• Meme, malign melanom, paratiroit adenomu gibi hastalıklarda, intraoperatif gama probe eşliğinde sentinel lenf nodu çıkarılması.

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları