Anıl Özmutlu

Anıl Özmutlu

24 Mart 2020 00:53:00

ALKIŞ

            Düzce’de baş ağrısı nedeni ile acil servise başvuran hastanın yapılan muayenesi sonucunda acil bir durumunun olmadığını, Coronavirüs salgını nedeni ile evinde kalmasının daha doğru olduğunu belirten doktora yumrukla saldırdı. Doktor darp raporu aldı.

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde Coronavirüs servisinde yatan hastalarını görmek isteyen hasta yakınlarına izin vermeyen güvenlik görevlisini bıçakladı.

Bu doktorları zaten boşuna dövmüyorlar.

İki gün alkışladık diye sizin de bir tarafınız kalktı iyice.

Günlerdir yazıyoruz, söylüyoruz anlatıyoruz ama ısrarla anlamak istemeyen çok büyük ama çok cahil, bir o kadar da her şeyi bilen bir güruh var ülkemizde.  Bas bas bağırıyoruz, her yerden yazıyoruz, fotoğraflar, videolar paylaşıyoruz. Ne olur evinizden çıkmayın diye. Ama anlatamıyoruz. Bizler kendileri için korkarken, endişelenirken ne acıdır ki vatandaşlarımız ne kendilerini ne sevdiklerini, ne de başkalarını düşünmüyorlar.

“Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin” diyen Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ülkemizde, ne yazık ki pozitif bilimden o kadar uzaklaşmış durumdayız ki. Pek çok gelişmiş ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, birbirinizle temastan, hatta 1 metreden fazla yaklaşmaktan kaçının diye uyarılar yapılırken, ülkemizde neden camiler kapatıldı diye cami kapılarını kırmaya çalışan, “günde 5 kez abdest alıyoruz işte, nasıl virüs bulaşsın”  diyen, “melekler bizi korur” diye soruna kendince çözüm bulan, “camileri Allah’tan başka kimse kapatamaz” gibi sığ bir düşünce yapısına sahip insanlara Coronavirüsün bulaşıcılığını, ne kadar ölümcül olabileceğini nasıl anlatmamız beklenebilir ki?

Kabul etsek te etmesek te durum çok ciddi. Belki henüz ülkemizi  çok fazla etkilememiş gibi görünebilir ama çok kısa bir zaman sonra hepimiz yaşayarak öğreneceğiz ne yazık ki durumun vahametini.

En yüksek risk grubunun , yani sağlık çalışanlarının bir mensubu olarak bir kez daha uyarmak istiyorum. Lütfen çok dikkatli olun. Çok dikkatli olalım. Kimse kendisine bulaşmaz, kendisini etkilemez zannetmesin. Tamam yaşlıları ve kronik rahatsızlıkları olanları daha çok etkiliyor. Tamam çocukları etkilemiyor.  Ama hasta olmamamız, taşıyıcı olmadığımız anlamına gelmiyor. Bugün çok güzel bir şey paylaşmıştı bir arkadaşım. “Coronavirüs belki sizi öldürmez ama katil yapabilir”.   Aslında çok önemli, çok anlamlı ve pek çok şeyi harika özetleyen bir söz.

Hasta olmayabiliriz. Yaşımızdan, bağışıklık sistemimizin güçlü olmasından kaynaklı olarak sağlıklı olabiliriz. Ama ya taşıyıcı isek.  Enfekte olmuş isek. O zaman şöyle küçük bir senaryo ile özetleyelim.

Hastasınız ancak ne uyarılara, ne de korunma kurallarına uymadınız. Virüs size bulaştı. Siz de çocuklarınıza, etrafınızdaki insanlara bulaştırdı. Ondan da yaşlı bir hastaya bulaştı. Bu yaşlı hasta hayatını kaybettiği zaman sizin hiçbir sorumluluğunuz olmayacak mı? Vicdanen içiniz rahat mı olacak ? Asla olmayacak. Olmamalı da.

Bizler sağlık camiası elimizden geldiğince bu konuda yanınızda , yanı başınızda olmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte üç gün boyunca sağlık çalışanlarına teşekkür amacıyla her akşam 21:00’de alkışlarla destek veriliyor. Gerçekten çok önemli bir şey, halkımızın desteğini bilmek ve hissetmek. Ama ne yazık ki çok bir anlamı olmuyor bu desteğin. Nankörlük diye değerlendirenler kesinlikle olacaktır. Ama bir düşünün.

Akşam sağlık çalışanlarını alkışlayanlar ertesi gün hastaneye geldiklerinde kaldıkları yerden  şiddet söylemlerine, şiddet eylemlerine devam ediyorlar. Emin olun ki, şu Coronavirüs belası başımızdan gittikten sonra her şey eskisi gibi olacak.

Bizler sadece alkışlarken değil her zaman, her koşulda desteğinizi görmek, hissetmek istiyoruz. Dayak yer miyim, bu hasta yakını beni bıçaklar mı gibi düşünceler yerine hastalarımıza daha iyi, daha kaliteli hizmet etmek istiyoruz.

Şartlar ne olursa olsun bizler işlerimizi, özveriyle, layıkıyla yapmaya devam edeceğiz. Sanılmasın ki korkup sindiğimiz için bunu yapıyoruz. Bizler insanları insan olarak sevdiğimiz için işimizi dört dörtlük yapmaya devam edeceğiz.

 İnsanlık için, kendimiz için ve sevdiklerimiz için.

*********************************************************************************

Aklınızda bulunsun:  Bizi alkışlamayın. Sizler evde kalın bizler sizleri alkışlayalım

Yorumlar

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları