SERCAN GÖLCÜ

SERCAN GÖLCÜ

22 Şubat 2021 10:13:00

ALTIN VE BİTCOİN HAKKINDA

Altın için dayak attığımız insanlar dijital para olan bitcoine geçsin ve bir de orada insanlara dayak atalım" niyet bu! Yerseniz! 

Bir gün her şey tersine dönebilir. Aniden dijital para yatırımcıları boşluğa düşebilir.

Kripto dijital paralar bir balondur, altın da onun iğnesi olabilir! Vakit yakındır diyebilirim.

Altın çamura düşerse yine altın altındır oyuna gelmeyin!

Küçük yatırımcıların gireceği bir platform değil maalesef ve milyonlarca ufak yatırımcı var.

O yüzden altın binlerce yıldan bu yana yatırım aracı olmuş adamlar toprağa gömmüşler ve yıllar geçmiş bir şey olmamış dijital para olan bitcoin mi bitirecek altını hiçbir şey yapamazsak, çocuklarımıza evlenirken takarız. Bu yüzden kimse endişe etmesin altın elbette yükselecektir.

 Kripto paralar hikâye altın gerçek! Kripto dijital paranın bir merkez bankası yok o yüzden gerçek değildir.

Eğer kripto dijital paralara yatırım yapıyorsanız, onun sıfıra gerileme ihtimalini de aklınızdan çıkarmayın. Bitcoin'de muhatap yok. Bitcoin'de patron kim? Sorusunun cevabı yok!

Tabi bu da bir gerçek ki; Kripto dijital paralar, sınırlandırılmadığı, yasal güvenceye ve kayıt altına alınmadığı sürece altın pek artmayabilir.

İnsanların çoğu altını dijital olarak alıyor yani fiziki altın alan çok az böyle olduğu sürece altının yükselmesi çok zor ve ons altın 2000 $ ‘a gelirse bayram edelim önümüzde kocaman bir kripto gerçeği var şimdilik! 

Piyasada ne çok altın ve döviz analistleri türedi akıl alacak gibi değil… Bir de bunlara sanal para reklamı yapanlar katılınca ortalık toz duman oldu… Bu işin içinde bir iş var gibi geliyor bana neden önceleri bu kadar konuşulmuyordu!  Zira insanlar fiziki olarak altın alıyorlardı şimdi ise sadece kâğıt üzerinde altını insanlara satıyor bol miktarda parayı toplayıp çalıştırıyorlar niçin yükseltsinler ki topladıkları parayı gerimi versinler?

Kripto paraların artmasının sebeplerinden biri de sosyal medyanın etkisi çok var! Güzelim Gençlik okumayı bıraktı! Dijital paraya yatırım yapmak için harekete geçti!

 Altının önümüzdeki yıllarda artacağını düşünüyorum kripto dijital para ve bilhassa dijital altın denilen ürün konusunda aşırı karamsarlık var sonuçta altın bir maden elle tutulur gözle görülür bir şey sanal paralar için aynı şey söz konusu değil! Bilhassa 45 bin-50 bin dolar gibi rakamlar çok… fiyatlar anormal!  Bir gün dijital para için kral çıplak diyebilirler gibi düşünüyorum naçizane fikrim bu! Yatırım tavsiyesi değildir. (YTD) 

Sanal yaşamdan uzak güzel günler görmek dileğiyle!

Saygılarımla

Sercan Gölcü

SMMM/Ekonomist/Kariyer Danışmanı

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları