Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

6 Eylül 2017 01:00:00

BAYRAM NE DEMEK

Bayramın ne olduğunu bilen varmı?Ben bilmezmişim mesela.Aklımda hep huzurlu, mutlu, sorunların olmadığı; olsada Mevlananın deyimi ile'' kusurların gece gibi kapatılıp'' ağız tatlılığıyla geçen günler değil miydi? Meğer değilmiş.

Malesef ki cehalet ve ekonomik buhran insanları gereksiz bencilliklere,anlamsız ego büyütmelerine , pskolojik savaşlara itiyor.Pekala kaçımız bunu görüp bayramın tadını zehir etmeden yaşıyoruz ? Sanırım Hz. Mevlanayı okıyup bilenler...

Ben de Mevlananın dediği gibi bütün kusurları kapadım. Bir de Osho 'dan  anladığım gibi 'kendini bukadar önemseme ben seni  affettim''.Galiba bilinen ve öğretisini bildiğim bayram ritüelini uyguladım geçerliliği varnı  onu da Bektaşi'ye sordum .Elbette dedi;İçim rahat.

Gelelim kendini bilmez etrafa...Eyvallah efendim sen seni bilmezmezsen bildiğin ne işe yayar der Yunus.Der dururda bende derim aynından, Yunusun ardından .İşte tarihi belli yüzyıllardır aynı deyiş.Neye çare ? Cehalet der geçeriz üstadım...Cehalet der geceriz..

Yine nasıl bir bayram geçerse öylesi de geldi geçti işte.E malumunuz artık sosyal medta var.Kimse mutlu değil ama herkes gülerek mangal başında.Bütün aile yanyana mesajları falan...Çok yedik biz bayramlarda almadık bunu da yemeyiz artık dedik.Olay tamda denk geldi radyomda bir söz 'Keklik gibi yürüyeyim derken karga kendi yürüyüşünü unutmuş'...Ben sustum üstad atam  zaten söylemiş...

Gayrı söz mecliste. Nede olsa koca bayramlar geldi geçti.Ne kutsallıktır ki eve gelen misafir  huzurda hesaba durdu..Anlayana laf çok da; anlamayan da  çok.. Anlamaya hacet yok. Neticede hak huzuruda var?

Bayramdan öte yollar kalır.Biraz da  yitip gidenler,aslında kalan geridekiler.Bana da kalan Edem oldu bu bayram.Fırtınada dümene kimin geçeceği belli olmaz derler. Bu bayramda ben geçtim dümene.

Ben geçtim zemberekten, neticede ben  geçtim bayramdan...

Mümkün olmuşşa şayet iyi bayramlar..İyi bayramlar...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları