Arif Kurt

Arif Kurt

25 Mayıs 2019 00:01:00

Bir çocuk, bir dilek, bir şehir ve bir Vali...

Tutunacak en sağlam dalını, savaşta, hastalıkta, kazada, deprem ve tufan ile buna benzer elim olaylarda kaybeden ve babasız olanlara ‘yalnız’ yani ‘tek başına’ muhtaçlıkta geride kalanlara ‘yetim’ deniyor.

Geçmiş zamanda ve kısmen günümüzde, Malları talan, hakları gasp edilen, kendi babalarının mallarına varis olmaları engellenen (geçmişte), adları ağır sözlerle anılan, bedenleri en ağır işlerde kullanılan, küçücük yürekleri kibirli bakışlar altında ezilen ve adına ‘yetim’ denilen canlar var aramızda.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Resul’ü Ekrem efendimiz Hz.Muhammed (SAV), “ "Ben ve yetime kol kanat geren kimse cennette böyle (yan yana) olacağız" diye buyurdu (Buhari Talak, 25).

Kanadı kırık yetimlere kol kanat gereni, onların yaralarına merhem olanı, gözlerindeki yaşı sileni cennetle müjdeliyordu, kendiside bir yetim olan Nebiler Nebisi...

Öyleki;

Müslümanlar arasında en hayırlı ev, içinde kendisine iyi davranılan bir yetimin bulunduğu evdir.

Müslümanlar arasında en kötü ev ise içinde kendisine kötü davranılan bir yetimin bulunduğu evdir” (İbn Mace, Edeb, 6) denilir ve bilinir.

Rahmet, merhamet ve bereket ayı olan Ramazan’ın muhteviyatına uygun bir proje hayata geçirildi Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül’ün öncülüğünde ve himayelerinde.

Adı;

‘Bir çocuk bir dilek...”

İçeriği;

“Gaziantep ili ve ilçelerinde yetim çocukların ‘keşke olsa’ dedikleri üç dilekte bulunmaları istendi. Makul üç dilekten birisi gerçekleştirilecek. Bunun için www.gaziantep.gov.tr internet adresinden yetimlerin taleplerini öğrenebilir, yardımcı olmak istediğiniz yetim ve talebi için [email protected] mail adresi yada 05075215520 nolu Whatsaap hattına başvuru yapabilirsiniz.”

“Keşke olsa” diye yetimlerin ilettiği talep listesini inceledim.

Can istemiyorlar, can olmak istediklerini gördüm.

Sayın Valimizin daveti ile yapılan bilgilendirme toplantısına da katıldım.

Hayırseverler, STK’lar ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile projenin kapsamını konuştuk, startını verdik.

Valimiz Sayın Davut Gül, Gaziantep’e göreve geldiği günden bu yana icraatları, çalışmaları, insani yanı ve gece gündüz gayreti ile hepimizin takdirini kazanmayı başaran bir idareci.

Daha da ötesi bir bürokrat…

En önemlisi, iyi bir insan...

Biz razıyız kendisinden, Allah’ta razı olsun.

Yetimler için hayata geçirdiği “Bir çocuk bir dilek” projesi, yetimliğin ne olduğunu iyi bilen, Kurtuluş savaşı yıllarında nüfusunun dörtte birini kaybeden ve arkada Yetimler bırakan Gaziantep’te beklenenden daha büyük bir ilgi görecektir.

Bundan eminim.

‘Yetim gülerse dünya Güler’ diyene Amenna diyen bu şehir, ümmetliğinden şeref duyduğu, Allah Resul’ünün(SAV), Yetimler için söylediklerini de tartışmasız emir kabul etmektedir.

Nebi (SAV), “Müslümanlar arasında en hayırlı ev içinde kendisine iyi davranılan bir yetimin bulunduğu evdir” demişti. Amenna.

Gaziantep bizim evimiz.

Dili, dini, ırkı, rengi, mezhebi, milliyeti ne olursa olsun, Yetimler bizim çocuklarımız.

En hayırlı şehir olmak için, yaptıklarımıza ek olarak bu projenin de amacına ulaşması, farkındalık yaratması ve bir yetimin dileğinin gerçekleşmesi için bir öksüz olarak her şeyimle destek olacağım projeye.

Başta Valimiz sayın Davut Gül olmak üzere, Hüsnü niyetle ve samimiyetle yetime el uzatan, kol kanat geren ve onların gözlerinin içine ‘baba’ şefkati ile bakan herkesi kutlarken, Rabbimden onları Peygamber efendimize (SAV) komşu eylemesini diliyorum.

Selametle Allah’a emanet olun...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları