Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

22 Mayıs 2020 00:01:00

BİREY OLMAK

Ben olmak nedir? Birlikte yaşarken ’’ben ‘’olabilmeyi düşündüğümüzde bize ait olan alanlarda neler yapabilmek bizi birey yapar?

Birlikte hareket edebilmenin de bireyselliğe katkısı olabilir mi? Bence olabilir. Fakat, en önce ‘’ben’’ olarak neler yaptığımızı biraz gözden geçirmemiz gerekiyor.

Bir apartman düşünün. Herkesin kendi kapısının önünü süpürdüğü apartman sakinleri temiz bir apartmanda yaşamazlar mı?

Ya da kendi benliğini bilen, sınırları içerisinde bireysel olabilmeyi başaranlar yaşadıkları toplumda vatandaş olma bilinci ile daha ferah yaşamazlar mı?

Kimdir bu benliğinden emin bireyler? Kendinden emin, sağduyulu ve sorumluluk sahibi bilinçli kimselerdir. Ve bu olgunluk pekâlâ kazanılabilir. Sistem ne olursa olsun çocuklarımızı benlik olgusu ve vatandaş olma bilinci ile yetiştirmeliyiz.

Nedir bu bilinç? Yaşadığı alanın, evinin, sokağının hakkını savunmaktır. Yürüdüğü kaldırımın hesabını sorabilmektir. Ve hatta sokağında yaşayan hayvanın hakkını bilmektir. Kesilen elektriğinin, suyunun peşinden gidebilmektir. Vatandaşlık bilinci kendi haklarını bilip, peşinden gitmektir.

Tüm bunlar sorumluluk ve görev bilinci ister. Toplumdaki bireylerin yüzde kaçı bir devlet dairesine  dilekçe verip hakkını arayabildi yada tüm bu saydığım toplum bilincinde birlikte hareket etti ?

Evet bireyler yücedir. Fakat şimdilerde fazlaca kafamıza yerleşen ‘’secret’’ olgusunun çok fena tembellik olduğunu hatırlamalıyız. Çalışmadan emek vermeden benliğin aslında bireysellikten çok uzak olduğunun farkına varmalı ve harekete geçmeliyiz

Bu günlerde çokça rastlanan kişisel gelişim-kuantum- kitabındaki klişeleri üzerine elbise niyetine giymiş, kapitalist sistemin baskıladığı marka endüstrisini düşünün bir. Nasıl bir sıkışmışlık!! Ezbere dayalı eğitim sistemimizde ‘’ben’’ olgusunu yitirmiş ve törpülenmiş özgüveni ile bireysel alanlarından habersiz bireyler toplumda yaşama vatandaş olma bilincini nasıl taşıyabilirler?

Her şeyden önce ben olamadığımız için toplumca birey de olmakta zorlanıyoruz. Hal böyleyken biraz daha düşünmeli, haklarımızı sınırlarımızı bilmeli ve hatalardan ders alıp daha iyi birey olmanın ilk adımını öğrendiğimiz gün yetişkin bireyler olabiliriz.

Bitirirken bir söz; bir kişinin milyonlar önünde gösterdiği cesarete şaşırıyorsunuz da ; o milyonların bir kişiden korkmasına neden şaşırmıyorsunuz?

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları