Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

1 Şubat 2018 00:00:00

ÇOCUKLAR HEDEF ALINIYOR

Çocuklar hayallarde büyür.Çocukluk dönemini aşana kadar en iyi ögrenme yöntemi oyundur.Oyun çocukların iç dünyasını genişleten bir pencere gibi hayal gücünü arttırır ve yeteneklerine yön veilmesini kolaylaştırır.

Yeteneklere yön vermek; egitimin en önemli parçalarındandır. Çocuğun yeteneklerine göre eğitim alması çocuğun gelecekte pskolojik, sosyolojik ve sosyoekonomik bakımdan sağlıklı bir birey olmasının temelidir.Tabi eğitimin önemini kavrayabilmiş ve saglıklı bireyleri olan toplumlar bunu önemser.Biz ne kadar önemseriz bilmem..

Çocukların oyun ihtiyacı sonsuz hayal güçlerinin devamıdır.Mesela kalemleri  yada karton kutuları araba gibi yerde  sürebilir ;bir sopanın üzerine binerek onu atıtmış gibi hayal edebilir.

Fakat tüm bunları yaparken onunla oynayıp oyun arkadaşlığı yapabilirseniz aranızdaki iletişim güçlenecek ve çocuğunuzun  büyüdüğünde özgüveni olabildiğince sağlam olacaktır.

Günümüzde medya iletişimi sayesinde çocuklara yönelik ürün satan firmalar çocukları hedef alarak manüpülatif yönlendirmelerde bulunuyorlar.Ne yazık ki çocuklar medyada gördükleri tüm ürünlere sahip olmalı gibi bir algı oluşturuluyor .Yani çocuklarımız tv de gördükleri herşeyi istiyorkar ki bu mümkün değil.

Bunun için anne ve babaları medya okur yazarlığı konusunda bilgilendirmek gerekiyor.Medya okur yazarlığının önemi  bugün pek bilinmesede özelliklede çocukların bilinçlendirilmesinde oldukça önemli.Bu konuda bir pedagogdan destek alınarak ilerlemenizi tavsiye ederim.

Çocukları iki yaşına gelene kadar medyadan uzak tutmalıyız ve mümkün olduğunca sosyalleşebileceği ortamlarda vakit geçirmesini sağlamalıyız.Ayrıca çocukların dış dünyaya açılan pencerelerinden biri olan aile içinde de oldukça dikkatli davranılmalıdır.Zira çocuk ailenin aynası olarak görülmektedir.Farkında olmadan yapılabilecek simgesel şiddet dahi çocuğun kişiliğinde örselenmelere yol açabilir.

Çocuklar basite alınmamalıdır.Einstein'a göre beyin  sonsuz zeka ile doğar ve biz onu sonradan kalıplara sokarak köreltiriz.Bu gercektende böyle herseyi  yapabilecek bir bilinçsizlikle yaşıyoruz ve yaşarken sınırlandırılmış bilinçle öğreniyoruz.Buradan bize kocaman ince bir hisse çıkıyor sanırım.

Çocukları asla bastırmamamlı.Hayal güçlerine saygılı olmalı  birlikte yaratıcı aktivitelere katılmalı ama ölçülü bir şekilde her isteklerine ulasabileceklerini fakat bunun  istegine göte bir yada daha çok çaba göstermesi gerektiği anlatılmalıdır.

Heryeri dağıtabilirler,oyuncakları kırabilir hatta bendenizin çocukluğunda yaptığım gibi  salonunuzun yada koridorunuzun  duvarını alakasız bir kalemle  baştan aşağı boyayabilirler.İnanın kırılan hiçbir eşya ve kirlenen hiçbir duvar onun kırılan hayalleri kadar değerli değildir.

Küçük sırrım:Kızkardeşimle birlikte evimizin tüm dolap kapaklarını renkli tebeşirle rengareng boyamamıza göz yuman babam ve anneme sevgiler ve basite alınmadığımız için ömür boyu saygılar..

 

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları