Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

12 Mart 2020 00:26:00

Dünya Ekonomik Büyümesi Yavaşlıyor, Finlandiya kalkınıyor

 Dünya ekonomisi ivme kaybetmesine rağmen hala yükseliş yaşıyor.  Küresel ekonomik büyüme, bu yıl yüzde 2,8 ve gelecek yıl yüzde 2,4 oranında büyümesi beklenen ABD ekonomisinden destek kazanıyor.  Bundan sonra ülkelerin büyümesinin önemli ölçüde yavaşlaması bekleniyor.  Uluslararası talebin yanı sıra, ABD büyümesi Başkan Trump’ın maliye politikası teşvikinden ve güçlü özel tüketimin sürmesinden kaynaklanıyor.  Aynı zamanda Trump’ın korumacı ticaret politikası, küresel ekonomik büyüme için büyük bir risk oluşturmaktadır.

 Toplam AB alanındaki GSYİH'nın yüzde 2.1 2018`de, 2019'da yüzde 1.8 ve 2020'de ise beklenilen yüzde 1,6 oranında büyüme. Başlangıçtaki büyüme rakamları nedeniyle bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerimi KORONA ve ticari anlaşmazlıklardan dolayı düşürdüm.  Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika gibi çok önemli Avrupa ülkelerinde, euro bölgesi ülkelerinin ekonomik büyümesi, artan ticaret engellerine duyarlılık ihracatı önemli ölçüde düşürmüştür.  İngiltere, Brexitten dolayı çok daha yavaş bir büyüme yaşıyor. 

Rusya ekonomisinin 2018-2019 döneminde artan petrol fiyatları ile desteklenen yüzde 1,5'ten biraz fazla büyüyebilir bu 2020 kriz ortamında.  Ancak orta vadede Rusya'nın büyüme beklentileri zayıf.  Çin’in GSYİH büyümesi kademeli olarak yavaşlayacak, ancak 2020 yılı sonuna doğru yüzde 6’nın üzerine kalabilir.

 Dünya genelinde son zamanlarda tahmin edilenden daha kötü büyüme riski arttı. Bir ticaret savaşı halihazırda devam ediyor ve Çin ile ABD arasında ticari ve politik tehdit devam ediyor.  Şu anda, ülkeler toplam 100 milyar dolar değerinde ithalat için karşılıklı vergiler uyguladılar.  ABD Haziran ayında AB'ye alüminyum ve çelik vergileri getirdi ve AB'nin belirli ABD tüketim mallarına vergi koyarak yanıt verdi.  ABD ve AB arasındaki ticaret görüşmelerinde durum pek istikrarlı değildir.

Ancak bu durumun daha da bozulma riski oldukça yüksektir.

Küresel ekonomideki gelişmeler, Fed'in para politikasını sıkılaştırması sonrasında artan Türkiye ve Arjantin gibi bazı gelişmekte olan ekonomilerin borç yönetimi sorunları tarafından gölgede kalmaktadır.  Türkiye ve Arjantin para birimlerinin yanı sıra Brezilya, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerin para birimleri de dolar karşısında önemli ölçüde değer kaybetti.  Rusya ve Çin'in para birimleri de değer kaybetti.  İlk durumda bu, ABD tarafından belirlenen yeni yaptırımlar ve ikinci durumda ticaret savaşı ve ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle meydana gelmiştir.  Bu sorunların KORONA`dan dolayı daha yaygın olarak yayılma ve daha gelişmiş ekonomileri de etkileme riski vardır.

İtalya'nın euro bölgesindeki üçüncü büyük ekonomi olması ve GSYİH'nın yüzde 130'unun üzerinde kamu borcuyla KORONA virüsünden dolayı daha da ağırlaşıyor.

Finlandiya’nın GSYİH'sı bu yıl geçen yıla göre daha hızlı büyüyecek 

Ulusal hesaplarda revize edilen rakamlara göre, Finlandiya’nın GSYİH'sı geçen yıl yüzde 2.8 büyüdü.  İhracat yüzde 7,5 oranında büyümüştür.  İthalat eş zamanlı olarak yüzde 3,5 arttıkça, net ihracat ekonomik büyümeye büyük katkı sağlamıştır.  Özel tüketim, revize edilen rakamlarda ilk rakamlara göre, yani yüzde 1,3 oranında daha yavaş artmıştır.  Tüketim, gerçek satın alma gücündeki büyüme ve güçlü tüketici güveni ile artırıldı. Yatırım yüzde 4,0 arttı. GSYİH 2018'de yüzde 2.8, 2019'da yüzde 2.2 ve 2020'de ise tahmin edilen yüzde 1.6 büyüyecek olması. İskandinav başarısı bu olsa gerek.

 

 

 

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları