Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

12 Mayıs 2018 10:55:00

Düşünme sanatı

Her gün aklımıza gelen milyonlarca düşünceden kaç tanesiyle karşımızdakini düşündürebiliyoruz hiç düşündünüz mü? Ben şu an en azından bir tanesi ile denemiş oluyorum. Düşündürme konusundaki merakım, insanların ancak düşünebildikleri söylemlerin, beyinlerinde daha büyük etki yaratmasıdır.

Hani diyorum sık sık; düşünmeli yada düşünebilmeli. Nede olsa e-bilmek fiili yeterlilik anlatır. Yada başka bir deyişle düşünebilme olgusu, insan olabilme yetisini anlatır. Bir de sanatsal düşünmek insanı iki kez insan yapar.

Çevremde sanatsal düşünen insanların yokluğunu oldukça derin hissediyorum. Ülkemin de bu yokluk yüzünden gelişemediğini düşünüyorum. Hatta bir çok düşünürün, düşüncelerini düşünüp anlayamadığımız veya anlamak için düşünmek istemediğimize bizzat şahit olmuşluğumuz vardır ki bu bir ülke için çok tehlikeli bir durumdur. Zira sanatsal içerikli olarak tarif ettiğim düşüncelerin birikimi; gelişimin, yenilenmenin, tabiri caizse taze soluklar alabilmenin anlamıdır.

Hayatımızda son derece ciddi olan başka bir iş vardır ki adı ‘’mizah’’dır.Ömrümde çok özel bir yeri olan Sayın Aydın Boysan der ki:’’Üstün düzeyde mizah güldürmek değil,düşündürmek amacı taşır.’’Bence mizah hiç de kolay bir iş olmamakla birlikte düşündürmek amacı taşıdığından oldukça sanatsal düşünmeye bağlı bir zeka işidir..

Bugün yaşantımızda mizahı kullanarak neler yapabiliriz? Toplumumuzu geliştirerek mizahımızdaki düşünme oranını arttıra biliriz. Bunu yapabilmek için de gerekli altyapı olan okuma oranını yükseltip düşünmeyi düşündürtebiliriz… Mizahı kullanarak ekonomimizi dahi düzenleyebileceğimizi düşünüyorum.

İngilizlerin ünlü başbakanlarından Churchill’e politikaya neden atıldığı sorulduğunda yanıtı tek sözcüktür:‘’ Eşekliğimden '' ..  Soran kişi merakını yenemediği için ‘’öyleyse şimdi neden çekilmiyorsunuz ?’’ der .. Yanıt yine aynıdır :’’söyledim ya eşekliğimden diye…’’                                   

İşte bu bu da mizahın en sevimli örneklerinden biridir. Kıvrak düşünülerek kullanıldığında politikayı bile tek kelimede tanımlayabilir.

Düşünmek... Hem de kıvrak olarak zekice düşünebilmek,bu düşünceyle sanatsal düşünüp mizahı kullanabilmek ... Sanırım  ülkemin açlığını buluyorum;Düşünmeye ,düşündürücü düşünceye ihtiyacımız var diye düşünüyorum..

İnsanlar üretmek için tüketmelidirler. Bu tıpkı bir işi yapabilmek için işe bağlı olarak belirli bir zamana ihtiyacımız olmuş olabileceğine benzer yada düşünmek için okumamız gerektiği gibi… Düşünebilmek için ne kadar zamana daha ihtiyacımız var bilemiyorum ama düşünmek insan olmanın payesi ise biraz daha insancıl düşünebilmek için gerek sanatı gerek mizahi biraz daha düşünmeli.

Velhasıl ben ipin ucunu okumaya bağladım. Düşünmek sanattır..Düşünmeyi kullanıp,düşündürebilmekse  mizahtır.Mizahı yaşayabilmek de insan olabilmektir

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları