SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

17 Kasım 2020 00:13:00

ESTETİK FLEBOLOJİ NEDİR?

 Dr. Öğr. Üyesi Murat Yardımcı

SANKO Üniversitesi Hastanesi

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

 

Varis tedavisini yapan bilim dalına ‘Fleboloji’, kesi izi gibi kalıcı izler olmadan varis tedavisi içeren yöntemlere ise ‘Estetik Fleboloji’ denilmektedir.

 

Varis hastalığı ve tedavisi MÖ 3000 yılına kadar tarihlenmekte ve Eski Mısır’da tanı ve tedavisi için düzenlenmiş reçeteler bulunmaktadır.

Günümüzde dünyada venöz yetmezliğinin görülme sıklığı Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre yüzde 20-40 arasındadır. 

  1. yüzyıl başına kadar cildin cerrahi olarak kesilmesi ile yapılan varis ameliyatı, varislere tek girişimsel tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

Kesi nedeni ile az da olsa iz kalırken, hasta enfeksiyon riski ile yüz yüze kalabilmekteydi. Bu ameliyat genel anestezi veya belden uyuşturularak yapıldığından, anestezi yöntemleri de belli oranda da olsa riskini beraberinde getirmekteydi. Operasyonun ardından en az bir gece hastanede takip gerektiren bu işlemin ardından en az birkaç gün yatak istirahati yapmak zorunda olan hasta normal hayatına dönmekte zorlanmaktaydı. Yaşanan bu tür zorluklar varis tedavisinde alternatif yöntemler geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir.

 Estetik fleboloji kolay uygulanan, iz bırakmayan, ağrı veya benzer sıkıntıların yaşanmadığı, işlem sonrası erkenden normal hayata dönebilmeyi sağlayan yöntemlerin tümünü kapsamaktadır. Bu yöntemler arasında lazer ya da radyofrekans, damar içine uygulanan tıbbi yapıştırıcı, mikrocerrahi ve skleroterapi bulunmaktadır. Bu işlemler sırasında mümkün olan en küçük girişim deliği uygulanır ve işlem sonrası hastane yatışı gerekmez.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları