Zekeriya Aslan

Zekeriya Aslan

22 Haziran 2019 00:02:00

FİRMALAR, 25 MİLYAR TL'LİK YENİ FİNANSMAN PAKETİNDEN NASIL YARARLANABİLİR?

1-Kredi Garanti Fonu ( KGF) kefaleti ile başta KOBİ’ler olmak üzere  İVME paketinde olduğu gibi enflasyona endeksli 6 ay ödemesiz yeni bir finansman paketi açıklandı.

2-Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak’ ın geçtiğimiz ay açıkladığı İVME paketinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığının garantisi ve 12 bankanın katılımı ile 25 milyar TL’lik bir kaynak daha  reel sektörün kullanımına açılıyor. Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, paketin kapsamına, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmeler girecektir.

3-Paket kapsamında bankaların sunacağı kredi, enflasyona endeksli değişken faizli olacak, TÜFE’deki düşüş kredi maliyetini de azaltacak. Düşmesi beklenen enflasyon oranları doğrultusunda, firmaların finansman maliyetleri de azalmış olacak. Aynı zamanda bankalar, enflasyon endeksi sayesinde aktif ve pasif bilançolarının hedge etme imkanı bulacak.

4-Paket kapsamında Türk lirası nakit kredilerde faiz ve vade koşulları ise 6 ayda ana para ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4 “6 ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4,5” olarak belirlendi.

5-Faiz oranı hesaplanırken kullandırma tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve bu tarihten itibaren 6 ayda bir güncellenecek.

6-Kredi miktarı ciroya göre azami 5-50 milyon TL arasında değişecek

 

7-Ekonomi Değer Paketi’yle firma bazında ciroya göre 5 milyon lira ile 50 milyon lira arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak. Paketin, toplam azami Hazine destekli kefaleti limitinin 8 milyar liralık kısmının 0-125 milyon lira ciro aralığındaki işletmelere 12 milyar liralık kısmının ise cirosu 125 milyon lira üstündeki işletmelere tahsisi ön görülüyor.

 

8-Kefalet komisyonu, kredinin kullandırma sırasında %2 oranın da peşin olarak tahsil edilecektir. Yararlanıcı belgeli harcamalar dışında başak masraf ve komisyon ödemeyecektir.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları