Enes Özdemir

Enes Özdemir

14 Haziran 2018 09:58:00

FUTBOL ŞÖLENİ BAŞLIYOR

Bu sene 21. kez düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası, 14 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde Rusya’nın ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Futbolseverler için tam bir futbol şöleni başlıyor. Türkiye’nin olmadığı bir turnuvada; Amerika kıtasından 8, Afrika’dan 5, Asya‘dan 5 ülke Rusya’da mücadele edecek. En çok ülke ise 14 temsilci ile Avrupa kıtasından olacak.

Türkiye’nin sadece 2 kez gidebildiği Dünya Kupası’nda en çok finali Brezilya ile Almanya oynadı. 8 kez final oynayan Almanya 4 kez şampiyon olurken, 7 kez final oynayan Brezilya ise 5 kez kupaya ülkesine götürdü. Bu sene Rusya’da benim favorim yine bu
iki ülke. Şampiyonluk ise Brezilya daha ağır basıyor. En son oynanan Brezilya-Almanya maçında 7-1 gibi ağır bir yenilgi alan Sambacılar bu acının faturasını bu şampiyonada çıkaracak gibi geliyor.

Türkiye’nin 85 yıllık tarihinde
2 kez Dünya Kupası, 3 kez de Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele etmesi bizim futbolda hangi noktada olduğumuzun bir göstergesi. Tarihi bizim ülkemizden daha az olan, ekonomik ve siyasal anlamda bizden çok çok daha gerilerde olan ülkelerin bizden daha çok katıldığı Dünya ve Avrupa Şampiyonluklarında inşallah bizim de her turnuvaya katılan bir alt ve üst yapımız olur...

2002 Dünya Kupası’nda üçüncü olan ülkemiz, 2008 Avrupa Şampiyonası’nda ise yarı final oynayarak, tarihindeki en büyük başarısına imza attı.

Gerçi Türkiye Dünya ve Avrupa Şampiyonlarına Avrupa kıtasında katılıyor ama Türkiye’de kendini hep Avrupa ülkeleri ile kıyaslıyor ve bu ülkeler ile yarışıyor. Hal böyle olunca Avrupa ülkeleri ile yarışmak ve başa çıkma da kolay olmuyor tabi ki.

Bir yandan 28 yıl sonra dünya kupasına katılan Muhammed Salahlı Mısır’ı, nüfusu 1 milyonun altında olan ve bizim gurupta bizi eleyen İzlanda’yı, Senegali, Kosta Rika’yı, İran’ı, Sudi Arabistan’ı izlerken diğer yandan Messili Arjantini, Ronaldolu Portekiz’i, Mesut Özilli ve Müllerli Almanya’yı, Neymarlı Brezilya’yı, Paul Pogbalı, Grizmanlı ve Mbappeli Fransa’yı

ve emekliliğini bekleyen İniestalı İspanya’yı izleyeceğiz.

Tabi bir yanda dünya kupasının müdavimleri olan bu ülkelerin yanı sıra sürpriz şekilde bizim gibi bu dünya kupasına katılmayan ülkeler de var. Örneğin, İtalya 60 yıl sonra ilk kez Dünya Kupası’na katılamıyor. Yine Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İskoçya ve İrlanda bu sene Rusya’ya gidemeyen ülkeler.

Yaklaşık 7,6 milyar nüfuslu bir dünyada tek tesellimiz Cüneyt Çakır ile Türk asıllı futbolcuların yer alacağı FIFA Dünya Kupası’na ülkemizin de katılması umuduyla iyi seyirler diliyorum.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları