Muhammed Özdemir

Muhammed Özdemir

7 Ağustos 2018 09:13:00

GAZİANTEP VE ŞEHİRLEŞME...

Gaziantep.. Türkiye’nin 21. yüzyılda dünyaya dönük yüzlerinin arasında önemli bir isim.. Tarih boyunca coğrafi konumu ve elverişli topraklarıyla bu kadim yer hep ilgi odağı olmuştur lakin; son yarım asırdır kendisine düşen bu önemli görevin yoğunluğunu kaldırmakla meşgul bu aralar..

 

1950 yılında sadece 72 bin olan şehir nüfusunun aradan geçen 68 yılda 2 milyonun üzerine çıkması bununla birlikte birtakım sorunlar getirdi normal olarak. Şehir planlaması ise bu sorunların arasında sivriliyor. Türkiye’nin en gelişmiş altıncı şehri olmasına rağmen çarpık kentleşmesi, dar yolları şehrin güzelliğine gölge düşürmekle kalmayıp ileriye dönük planlamar için de engel teşkil ediyor.

 

Beylerbeyi, Beykent ve Kuzeykent ile şehrin batıya doğru açılan yeni kapılarında  dahi yolların genişliği, nefes alabilecek parklarının azlığı şimdiden ilerisi için şüphe uyandırıyor. Zira Karagöz, Gaziler gibi şehrin eski semtlerinin günümüzde trafik ve kalabalık açısından ne kadar sorun teşkil ettiği açıkça ortada. Hal böyleyken; hızla artan şehir nüfusu, trafikteki araba sayısı ileriye dönük planlamalar için bir ipucu değil mi ?

 

1933 yılından beri birçok şehir planlamacısının elinden geçti Gaziantep. Geldiğimiz durum pek iç açıcı olmadığı gibi ileriye dönük bir umutta vadetmiyor... Umarım bundan sonraki yapılan planlamalar için şehrin büyüklüğünü, beklenenden çok daha hızlı geliştiğini kavrayabilen ve buna göre hareket eden alanında uzman kişilerin eline bırakılır Evliya Çelebi’nin deyimiyle Şehr-i Ayıntab-ı Cihanımız..

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları