Adil Kılıçaslan

Adil Kılıçaslan

3 Mart 2021 00:36:00

Genç İşsizlerin çıkış yolu

Oğlum üniversite maliye mezunu. Okurken ona tavsiyem, oğlum maaş almadan bir mali müşavirin yanına vereyim, çay servisi, temizlikle işe başla ama yapılan işlemleri öğren. Sıkıntılı bir zamanda işlemleri ben yaparım diye ortaya çık. Zaten maliye bölümünde okuduğun için teklifini dikkate alırlar.

İşi yapmaya başlayınca okuldaki bilgilerinle harman edip doğru uygulamaya ulaşırsın. Bir süre sonra başarılı olduğunu gördüklerinde maaş almaya başlarsın, yavaş yavaş basamakları çıkarsın vazgeçilemez olursun ve sende mali müşavir olursun demiştim.

Sizde okurken hem yaz aylarında hem de okul zamanı mesleğinizle ilgili çalışırsanız. Bedavadan bilgi için çabalarsanız, okul bitince bilinçli, bilgili, becerikli mezun olursunuz. İşiniz hazır olur.

Bu sistem insanın çalışmaya başladığından beri böyledir. 

Örnek vereyim. Tıp bölümünde okuyan kitabi bilgiye ulaşır (Yamak). Son sınıfta intern (Çırak) olur ve üniversite hastanesinde bilgisini hayata geçirir. Sonra Pratisyen Tabip (Kalfa) olur. İsterse bir doçentin asistanı olarak doktor olmak için canla başla çalışır. 24 saat nöbet tutar.

Pratisyen olduktan sonra TUS sınavına hazırlanır. TUS sınavından sonra seçtiği bölümde 2 sene çalışır ve en sonunda tez hazırlayarak (Ustalığa) uzman doktorluğa hak kazanır.

 

Burada durmaz 3 sene içinde uygulamalar yapar, makale yazar ve tez hazırlarsa ve heyet tarafından kabul edilirse doçent (Yiğitbaşı-Ustabaşı) olur.

Doçent olunca yine tez hazırlar, makalelerini tıp dergilerine gönderir, uygulamaları, fikirleri doğruysa

 

Profesörler kuruluna kendini ve yaptıklarını, hastalara yaklaşımını anlatır, kanıtlar ve profesörler kurulu (jüri) onaylayınca Profesör (Pîr) olur.

Bu anlattıklarım Ahilik teşkilatının kademeleridir. Bütün meslekler (askerlikte, hukukta, mühendislikte, eğitimde) bu hiyerarşiye dayanır.

En başta zanaatkâr olmak için gerekli adımlardır. Zanaatkârlıkta yamak, çırak, kalfa, usta, yiğitbaşı (ustabaşı), pîr deyimleri 800 yıldır zaten kullanılıyor.

Yapmanız gereken yamaklıktan başlayıp yukarı kademeler için çaba gösterin. “Armut piş ağzıma düş” deyiminin size bir faydası olmayacaktır. En büyük hazine zamanı iyi kullanabilmektir. Zaman kaybederseniz hayatın güzelliklerini es (teğet) geçersiniz. 

Kendi geleceğinizi kötüleştirmek, sadâkatli köle, hak yiyen, yalaka olmak istiyorsanız torpil yaptırın. Torpilin bedeli çok ağırdır. İnanın bu şekilde kazandığınız paraya özgürlüğünüzü satın almazsınız. Kişilik bozulur. Siz, siz olmaktan çıkarsınız. 

Meslek bilginiz, ahilik kültürü size bütün kapıları açacaktır. İsminiz saygıyla, hürmetle anılacaktır. Katıldığınız ortamlarda sözünüz dinlenecektir. İşte yine zaman ön plana çıkacaktır. Arzuyla, inatla, sabır ve doğru hareketlerle olgunluğa ulaşır ve mutlu bir yaşamınız olur.

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları