SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

12 Mart 2019 00:00:00

KEYİFLİ HAMİLELİK İÇİN İPUÇLARI

Gebelik dönemi genel olarak gebelik öncesi yaşam tarzınızı büyük oranda sürdürmenize olanak vermesine karşın, daha rahat bir gebelik geçirmek, normal dışı durumların ortaya çıkma olasılığını azaltmak, rahat bir doğum yapmak ve nihayet konforlu bir doğum sonrası yaşayabilmek için bazı değişikliklerin yapılmasını gerektirir. Peki, günlük hayatınızda rutin şeylerin dışında neler yapabilirsiniz?

İş hayatı

Günümüzde çalışan kadın sayısı oldukça yüksek ve buna bağlı olarak da anne adaylarının önemli bir kısmı gebeliklerinin büyük kısmını çalışarak geçirmek durumunda.

Yapılan işin niteliklerine göre ve gebeliğin seyrine göre gebelik döneminde çalışmaya devam edip edilmeyeceği veya gebeliğin hangi haftasından itibaren iş yaşamına ara verileceği anne adayından anne adayına farklılık gösterir.

Masa başı işi gibi günlük yaşamı fazla etkilemeyen bir işi olan anne adayları gebeliğin son haftalarına kadar ve hatta tüm gebelikleri boyunca çalışmaya devam edebilir. Anne adayları iş ortamının riskleri konusunda bilgi sahibi olması gerekir. 

Özellikle bedeni yoran mesleklerde (ağır kaldırma, sık yolculuk etme gibi), kimyasal maddelere maruz kalınan mesleklerde (boya sanayi, ilaç sanayi gibi), radyasyon ve enfeksiyon tehlikesine maruz kalınan mesleklerde (sağlık sektörü) çalışan anne adayları iş ortamının gebelik üzerine olan muhtemel riskleri konusunda bilgi edinmelidirler. 

Bu tür iş kollarında çalışan anne adayları ideal olarak gebelik planladıkları andan itibaren durumu işveren konumundaki kişiye haber vermeli, gerekirse pozisyon değişikliği yapılmasını sağlamalıdırlar.

Beslenme düzeni

İdeal olarak gebelik planlandığı veya en geç gebelik tanısı konduğu andan itibaren beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir.

 

Beslenme alışkanlığı büyümekte olan bebeğe maksimum fayda sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Yine doğrudan ‘beslenme’ başlığı altında incelenmesi tam olarak uygun olmasa da gebelikte sigara ve alkol kullanımının da gebelik ve bebek üzerindeki muhtemel olumsuz etkilerinin bilinmesinde fayda var.

İlaç kullanımı mümkün mü?

Hemen her kadın gebeliği planladığı anda veya gebelik döneminde çeşitli nedenlerle ilaç kullanmak durumunda kalabilir.

İlaç kullanımında uygulamanız gereken temel kural, doktora danışmadan vitaminler de dahil hiçbir ilacı kullanmamak ve herhangi bir doktor muayenesinde ilaç yazılmadan önce değerlendirmeyi yapan doktora gebelik ihtimalini ya da gebe olduğunuzu söylemektir. Gebelik döneminde bazı kurallara uyularak çeşitli yakınmalar için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Cinsel yaşam

Sağlıklı seyreden bir gebelikte cinselliği kısıtlamak için tıbbi bir neden yoktur. Kadın cinsel yaşamında, gebeliğin çeşitli dönemlerinde önemli değişiklikler meydana gelebilir. Cinsel yaşamınızı yönlendirirken sizin gebeliğinizi takip eden doktorun önerilerine uymalı, kendinizde meydana gelecek değişiklikler konusunda duyarlı olmalısınız.

 

Hamilelik döneminde tatil, yolculuk, araç kullanımı

Gebelik döneminde seyahat ederken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Gebelik dönemi tatil ya da başka bir nedenle yolculuk yapılmasının kesinlikle kısıtlanması gerektiği bir dönem değildir. Ancak bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

 

Seyahat esnasında uzun süre oturmak durumunda kalmak kan dolaşımını yavaşlatır. Bu da özellikle son trimesterde kramplara, yorgunluğa ve bel ağrısına neden olur. Bu nedenle uzun süren yolculuklarda ikişer saatlik aralıklarla ayağa kalkıp en az beş dakika dolaşmaya özen gösterin.

Uçak yolculuğu basıncı ayarlanmış kabinlerde gerçekleştiğinden bu tür bir yolculuk normal dışı durumların ortaya çıkma riskini artıran bir durum olarak kabul edilmez. Ancak uçağa binerken havayollarının büyük çoğunluğu doktor raporu istemektedir. Gebeliğinizin son haftalarında uzun süren yolculuklardan kaçınılması gerekir.

Doğum eyleminin başlama olasılığının yüksek olduğu dönemde zorunlu olarak yapacağınız yolculuklarda her türlü ihtimale karşı yol üzerindeki sağlık merkezlerinin telefonlarını ve adreslerini yanınıza alın. Tüm tetkiklerinizin yer aldığı bir dosyayı yanınızda bulundurun. Gebelik döneminde belli kurallara uyarak son haftalara kadar aracınızı kendiniz kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak emniyet kemeri kullanımı gibi bazı ayrıntılar hakkında bilgi edinmelisiniz.

Hamilelik döneminde nasıl giyinelim?

Hamilelik döneminde rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle gebeliğinizin ikinci trimesterinin başlarından itibaren artık eski kıyafetlerinizin ve sutyeninizin size dar geldiğini fark edebilirsiniz. Bu aşamada henüz daha ‘hamile kıyafeti’ satın almanıza gerek olmasa da bol kıyafetler daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Anne adaylarının çoğu gebelikte sıcağa duyarlı hale gelirler ve bu nedenle de daha hafif kıyafetler tercih ederler. Yine de özellikle kış mevsiminde mevsim koşullarına uygun kıyafetler tercih etmelisiniz. Kıyafet kullanımında maksimum özgürlük temel kuraldır. Her zaman içinde kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler tercih edin. ‘Stretch’ olarak tabir edilen dar kesim pantolonların bacaklardaki dolaşımı engelleyerek varis oluşumuna katkıda bulunabileceğini unutmayın.

Ayakkabı konusuna gelince, gebelikte alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Topuksuz ve yüksek topuklu ayakkabılar doğal denge merkezinizi değiştirerek bel ağrısı oluşumuna neden olabilirler. Yine yüksek topuklu ayakkabılar dengenizi kolaylıkla kaybetmenize neden olabilirler.

Kişisel bakım

Hamilelik döneminde kişisel bakım büyük önem taşır.

Banyo ve duş: Gebelikte hormonların etkisiyle anne adayları daha çok terlerler. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günde birkaç kez duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Gebelikte günlük yıkanma sayısında bir kısıtlama yoktur, ancak bazı noktalara dikkat edilmelidir. Gebelikte banyo yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri küvetli banyo kullanılıyorsa, küvete girip çıkarken kaymamak için gerekli önlemleri almaktır.

Gebelikte bedenin ağırlık merkezi değişir, yine ani kalkmalarda tansiyon düşmeye eğilimlidir. Küvete girerken ve küvetten çıkarken bu noktaya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Küvetin içine ve girişine kaymayı önleyen plastik halılar serilmesi önerilir. Özellikle üçüncü trimesterde küvete girerken ve çıkarken eşinizin yardımcı olması gerekebilir. Gebeliğinizi takip eden doktor aksini önermedikçe küvet banyosu yapmanızda bir sakınca yoktur. Banyo suyunuzun sıcaklığının çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Vajinal hijyen

Gebelikte artan hormonlara bağlı olarak vajinal salgılarda da artış olur. Vajinit düşündüren bir akıntı söz konusu olmadığı sürece günlük ped kullanmak dışında yapmanız gereken bir şey yoktur. Vajinal duş uygulamaları gebelikte önerilmez.

Gebelikte meme bakımı

Gebelik döneminde artan hormonların etkisiyle memelerinizde büyüme olduğunu fark edeceksiniz. Bu büyümenin sizde ağrı gibi belirtiler uyandırma olasılığını en aza indirmek için memelerinizi alttan iyi destekleyecek sutyenler kullanın. Özellikle ikinci trimesterden itibaren gebelik öncesi dönemde kullandığınız sutyeninizi değiştirmeniz gerekebilir. 

Memelerinizi alttan iyi destekleyecek, büyüklüklerine uyan, meme uçlarına sürtünme yapmayan bir sutyen seçmelisiniz. 

Gebeliğin ikinci yarısından itibaren memelerden berrak-sarı renkli kolostrum adı verilen süt gelebilir. Bu durum memelerinizin bebeğinizi emzirmeye hazırlık yapmaya başladığının bir işaretidir ve normal kabul edilir. Kolostrum meme uçlarınızda kuruduğunda bunu temizlemek için asla alkol veya sabun kullanmayın. Bu maddeler meme uçlarınızı tahriş edebilir. Ilık suyla ıslatılmış bir bezle temizlik yapmanız daha uygundur ve yeterlidir. Kolostrum akışı sizi rahatsız edecek kadar fazlaysa ped kullanabilirsiniz ancak bu pedi ıslandıkça değiştirmelisiniz.

Dişlerinize iyi bakın

Gebelik öncesi dişlere verilen önemin gebelikte de aynen sürdürülmesi, bu dönemde dişlerin günde en az bir kez fırçalanması gerekir. Tatlı yiyeceklerin ağızda birkaç saat bile kalması hemen çürük oluşumuna yol açar.

Cilt bakımı

Gebelik döneminde ciltte önemli değişiklikler meydana gelir. Cilt çatlakları mekanik etkilere (uterusun büyümesi) bağlı olarak oluşurken, sivilce, cilt lekeleri gibi değişiklikler hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkarlar. Özellikle yaz aylarında cildinizi güneşten korumak bu lekelerin oluşumunu önlemede faydalıdır. 

Hamilelik döneminde egzersiz ve spor

Gebelik döneminde önceden yapmaya alışkın olduğunuz egzersizlerin çoğunu uygulamaya devam edebilirsiniz ancak gebelik döneminde dolaşım sisteminde önemli değişiklikler meydana geldiğinden hangi egzersizlerin uygulamasıve hangi aşamada durulmasının bilinmesi gerekir.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları