SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

11 Şubat 2020 00:18:00

Kışın Cilt Sağlığına Dikkat

Dr. Öğr. Üyesi Fatma Elif YILDIRIM

SANKO Üniversitesi Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi

Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı

Soğuk, kuru hava ve çevre kirliliği kış aylarında cilt sağlığının önemini artırıyor. Alınacak bazı önlemler ile kış mevsiminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak mümkün.

Mevsimlerdeki değişimlerden en fazla cildimizin etkilenmektedir. Soğuk hava ve çevresel faktörler nedeniyle cilt yıpranır. 

Cildin nem dengesine dikkat

Kış mevsiminde çeşitli faktörler cildin nem dengesini bozar, bu da cilt sağlığını tehdit eder. Dışarıdaki soğuk hava, içeride kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle, banyoda sıcak suyun tercih edilmesiyle cildimizin nem dengesi bozuluyor ve cilt kuruluğu gözlenebiliyor.

Cilt kuruluğu

Özellikle yaşlılarda cilt kuruluğu daha sık gözlenir. Ciltteki bu kuruma hastada kaşıntı oluşmasına sebep oluyor. Bu kaşıntı hastayı oldukça rahatsız ediyor; öyle ki hastaneye getirecek kadar. Ve çok düzenli nemlendirilmediği sürece de bu kaşıntı geçmiyor. Ciltte bu durumu kepeklenme hatta bu kepeklerin kaşınmasına bağlı yaralar şeklinde de görebiliyoruz. Hasta cildini nemlendirdiğinde, cilt kuruluğundan kurtulduğunda bu şikâyetleri de düzeliyor. Bunun yanı sıra cilt kuruluğunun artmasına bağlı egzamalar gözlenebiliyor. Ayrıca sedef hastalığında güneş ışınlarının azalmasına bağlı olarak alevlenmeler de görülüyor.

Soğuktan korunmaya özen gösterin

Soğuk hava derinin üst tabakasında kalınlaşmaya ve çatlamalara neden olur. Kışın vücudun açıkta kalan kısımları eldiven, bere gibi giysilerle soğuktan korumak gerekir.

Kışın karşılaşılan sorunlardan biri de kılcal damar çatlamasıdır. Bu sorun, sıcaktan soğuk veya soğuktan sıcak ortamlara geçişlerde damarsal yapının ortam sıcaklığına ayak uyduramamasından kaynaklanmaktadır. Ciltte kızarıklık ve yanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudun daha çok açıkta kalan bölgelerinde özellikle de yüzde görülmektedir. Bu durumdan korunmanın en iyi yolu ortam ısısını iyi ayarlamak ve cilt tipimize uygun olarak kullandığımız nemlendiricimizi daha yoğun kullanmaktır. Özellikle klima ve ısıtıcı gibi ofis tipi ısınmalarda cilt çok daha fazla kuruyacağından nemlendiricimizi daha sık sürmeliyiz.

Bol su tüketin

Su içmek cilt sağlığı için önemlidir. Hangi mevsim olursa olsun su içmek çok önemlidir. Su, cildin nemini korumak için gereklidir. Mevsim değişimiyle ortaya çıkan cilt kuruluğunu önlemek için bol su içmek cilt sağlığı açısından iyi bir başlangıç olacaktır.

 

Hijyene dikkat

Cilt temizliğinin doğru ürünlerle ve bilinçli bir şekilde yapılması önemlidir, cildi kuruttuğu için aşırı sıcak banyo ve sauna gibi ortamlardan uzak durmak gerekir.

Hijyenin cilt sağlığı için önemlidir.  Banyoda ve günlük el ve yüz temizliğinde deriyi kurutmayan temizleyicileri, eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz nemlendiricili temizleyicileri tercih edin. Çok sıcak su kullanmayın ve banyo süresinin 10 dakikayı aşmamasına dikkat edin.

Güçlü nemlendiriciler kullanmaya çalışın

Cilt kış mevsiminde daha güçlü nemlendiricilere ihtiyaç duyar. Kışın cilt daha kuru olabileceğinden yazın kullanılan nemlendiriciden daha yoğun bir ürün tercih edilebilir. Cilt gerginleşmeye başladıysa ciddi bir kuruma söz konusudur. Ayrıca cildiniz parlaklığını kaybettiyse seramitli nemlendiriciler cildin parlaklığını geri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Banyodan sonra yüzünüz ve vücudunuz için cilt tipinize uygun nemlendirici krem ve losyonları kullanmayı ihmal etmeyin. Gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığınız ellerinizi, her yıkamadan sonra nemlendirin. Ayrıca kullandığımız ürünlerin vitamin A, C, E gibi antioksidanları içermesine dikkat etmeliyiz.

Peelingin önemi

Kışın cildin üst tabakası daha da kalınlaşacağından bunu önlemek için haftada 1-2 gün peeling yapılması gerekir. Retinoik asit türevleri, kimyasal peeling ürünleri ve mikrodermabrazyon ile soyma işlemi hassas olmayan, kalınlaşmış ciltlerde tercih edilebilir.

 Kış mevsiminde de güneşten korunun

Cilt yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da güneşten zarar görebilir. Cilt yaşlanmasının, lekelerin ve kırışıklıkların en önemli nedeni güneş olduğundan cildi sadece yazın değil kışın da güneşten korumak gerekiyor. Bu nedenle de kızarıklık ve hassasiyet problemi olan ciltler için geliştirilmiş ürünler kullanılmalı. Aynı zamanda güneş koruyucu seçiminde cilt hekiminin önerileri dikkate alınmalı.

 Minik damarlar için çözüm

Halk arasında “damar çatlaması” olarak bilinen ‘telenjiektaziler’ için özel lazer tedavileri uygulanmaktadır. Son yıllarda geliştirilen lazer tedavileri ile güvenli ve yüz güldüren sonuçlar elde edilmektedir.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları