Hüseyin Torun

Hüseyin Torun

21 Eylül 2018 00:00:00

KRİZ BÜYÜYOR, MUTFAKTA YANGIN ARTIYOR

Ülkeyi yönetenler kriz yok desede gerçekler apaçık meydanda. 2018 yılı başında asgari ücreti 1603 lira belirlerken, gözünüze dizinize dursun diye homurdanıyorlardı. Bakalım asgari ücretle neyi kaça alıyormuşuz. Asgari ücretliler 1.603 Liralık maaşları ile Ağustos 2018 de Ocak 2018’e göre 3 bin adet daha az yumurta, 32 kg daha az pirinç, 16 kg daha az peynir, 25 litre daha az süt alabiliyor. Kriz en çok vatandaşın mutfağını vurdu. İnsanların en temel ihtiyaçları olan gıda harcamalarında kısıntıya gitmelerine sebep oldu. İğneden ipliğe her şeye yapılan zamlar, açlık sınırının bile altında verilen asgari ücretlileri perişan etti. Çalışanların maaşlarında düzenlemeye gidilmez ise önümüzdeki günlerde krizin çok daha derin etkileri görülmeye başlanacaktır.

Ağustos ayı enflasyon verileri son 14 yılın zirvesinde yer alarak yüzde 17.90 oranında gerçekleşmiştir. Ayrıca Merkez Bankası yaptığı son açıklamaya göre yılsonu enflasyon oranı beklentisi ise yüzde 19.6 olarak tahmin edilmektedir. Ülkemizde 24 Haziran seçimleri öncesinde başlayan ve sonrasında etkisini giderek hissettiren ekonomik daralma ve ennihayetinde ortaya çıkan ekonomik kriz gündelik yaşamda etkisini artırarak göstermektedir. Kur krizine bağlı olarak TL değerinde yaşanan hızlı düşüş, halkı gündelik yaşam gereksinimlerinin karşılaması noktasında oldukça zorlamaktadır. Enflasyon oranında görülen yüksek eğilim başta tüketim ürünleri olmak üzere birçok ürüne yeni zamlar yapılmasına yol açmıştır. Asgari geçim ücretinin yoksulluk ve açlık sınır altında kalması, yapılan zamlar ve vergi sisteminde yaşanan adaletsizlikler ülkemiz de çalışan milyonlarca kişiyi daha da zor duruma düşürmektedir.

Açlık Sınırı 2 Bin Lira. Döviz kuru karşısında günden güne eriyen ücretler ve halkın ekonomik alanda gerileyen alım gücü, kendini en çok temel besin maddeleri üzerinde etkisini göstermektedir. Gündelik yaşamın pahalılaşması neticesinde ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırı altında çalışan milyonlarca kişinin ‘mutfak masraflarının her geçen gün daha da artmasına ve sofradaki temel besin maddelerinin daha da azalmasına sebep olmaktadır. Sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin son raporlarına göre Ağustos ayı içerisinde açlık sınırı ortalama 2.000 TL sınırına dayanırken, yoksulluk sınırı ise yaklaşık olarak 6.000 TL ve üzeri olarak hesaplanmaktadır.

Hal böyle iken kriz yok açıklamaları gayrı ciddi bir yaklaşım olmakla birlikte, yönetenlerde kriz olmayabilir ama piyasada krizin babası var.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları