Hüseyin Torun

Hüseyin Torun

7 Şubat 2018 00:00:00

KURULTAYIN ARDINDAN

Geçtiğimiz haftasonu Ankara’da yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 36’ncı Olağan Büyük Kurultayını 2 gün boyunca takip ettim. Bilindiği gibi Cumhuriyet Halk Partisinin kurultayları şölen havasında geçer. Salon hınca hınç dolu ve içeri giremeyen izleyiciler için dışarıya dev ekranlar yerleştirilmiş ve bir çok kişi kurultayı dışarda izleme imkanı buldu. Önceki kongrelere göre kadınların ve gençlerin katılımında bir artış olduğu dikkatimi çekti.

                                                                                          ***

Genel Başkan Kılıçdaroğlu konuşmasının büyük kısmını AKP’nin uyguldığı olumsuz politikalara ayırdı. İleriye dönük yapacağı belli başlı çalışmalardan kısa kısa bahsetti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının final bölümünde Adalet Mitingi sonrasının yeni stratejisini açıklaması, diğer aday Muharrem İnce’nin daha önce yaptığı eleştirilere bir cevap niteliğindeydi. Konuşmasının salonu heyecanlandıran bölümü de burasıydı. CHP Tabanı, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yönetim kadrolarının değişmesini beklerken açıkladığı anahtar liste hayal kırıklığı yarattı. Bu anahtar listeyi dokuz kişinin delmesiyle açıklanabilir.

                                                                                         ***

Muharrem İnce’nin konuşması ve tarzı her zaman olduğu gibi heyecan vericiydi. Salondaki partililer Muharrem İnce’nin konuşmasını sık sık alkışlarla kesip sevgi gösterisinde bulundular. Ancak heyecanlananlar delegeler değil salondaki izleyicilerdi. Çoğunlukta görünen Kılıçdaroğlu’nun taraftarları bile etkilenmişti. Kılıçdaroğlu ekibi rahat ama dışarıdaki hava değişimden yanaydı. İnce’nin konuşmasında parti yönetimine haklı eleştiriler vardı ama geleceğe dönük net bir program ve yol haritası yoktu. Partiyi yönetebilecek kadrosunun olmadığını da söyleyebilirim. İnce, mevcut yönetimden çeşitli sebeplerle uzak duran farklı görüşlerin buluştuğu bir muhalefet odağı oldu. Kısaca Kemal Kılıçdaroğlu’nun söyleyeceği şeyleri Muharrem İnce söyledi.

                                                                                      ***

Sonuç olarak, kurultay tartışmalarının genel başkan adayları ve yeni seçilecek parti meclisi üyelerine indirgemek yerine, ulusal ve evrensel sorunların tahlil edilip etkili çözümlerin üretilmesi gerekirdi.

Dip not: CHP’de lider sorunu yok ama yönetici kadrosunda kısmi eksiklikler var. Kanımca Haziran ayında yapılacak olan tüzük kurultayı seçimli hale gelebilir bunu da bir yere not edelim.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları