Sinem Kırıcı

Sinem Kırıcı

11 Temmuz 2017 01:00:00

KÜSTAH PRİMAT

Bilinen en büyük uzaklık neresidir bilir misiniz? Bence naçar kalmanın ta kendisidir...Kırgrnlık huzursuzluk...

Bence enbüyük haksızlık küstahlık...Bilerek haksızca yaralamaya çalışmanın başka izahı varmı?Hemde haklı olduğu sanarak..Tıpkı bir primat gibi.

 Ne  gerek  var ki primat gibi düşünmeden yaşamaya...Eyvallah deriz evrime lafımız yoktur da azıcık düşün yahu ;primat değildin ya ...

Bu günlerde ülkemde de ruhumda  da yürüyüşler var.Kavramlar farklı olsa da diyaletik aynı anlayacağınız  koşulsuz devinimler.

Yaşamsal olguların içinde en evrilmiş  primat sistemimiz; ilişliker...Saygı sevgi ve içinde küstahlık barındırmayan  annektod ;emek..Hatırlatırım eğer bir primatsan, evrildin...

Emeğin olmalı ,düşünemediğin inceliklerin değil...Hadi kalk yürü ,istersende bir primat gibi yan yan zıpla ama düşün bir kez, ne söylerim de ne nereye yürür?

Mesela ne sorabilir sin  hayata?.. Belkide kendi hayatına? Kimsin sen ? Bir primat olabilir misin? Kendince irdeleyip ironilerini benleştirir misin ? Söylesene düşünmeden yaşayabilir misin?

Hiç uzaktan neye benzediğini merak ettin mi?Nasıl göründüğünü ,çıkardığın seslerin aslında ne anlama geldiğini ;yani konuştuğunun başkasına nasıl gittiğini düşündün mü? Dip not; Sanırım primatlar buna ihtiyaç duymazlar.

Gülme yetisini ne için kullandın?En önemlisi sevme güdüsünü neyle değiştinde zansız hazların primat evriminde takılan derin uykun oldu?

Aslında çok basit; fark ettin ama korkun küstahça seni evirdi ve sanırım bir basit primata çevirdi...Şimdi artik düşünme sırası gelmedi mi de daldan dala sallanarak hayatının kırılma noktasında geçip avaz avaz isyanlarda kalırsın?

Ey insan oğlu yoksa sen bir primat mısın?

Sırrım: Bu gün Bertolt Bracht'la kahvaltı yaptım..Kısadan değil uzuzun uzun anlattı hissemi:)Ne güzel anlatı ''iyi adama sorduğu bir iki soru'' yu?

Anladık iyisin ,ama neye yarıyor iyiliğin?

Seni kimse satın alamaz,eve düşen yıldırım da satın alınmaz.

Anladık dediğin dedik, ama dediğin ne?

Doğrusun, söylersin düşündüğünü ama düşündüğün ne?

Yüreklisin ,kime karşı?

Akıllısın, yararı kime?

Gözetmezsin kendi çıkarını, peki gözettiğin kiminki?

Dostluğuna diyecek yok ya, dostların kimler?

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları