SAĞLIK KÖŞESİ

SAĞLIK KÖŞESİ

20 Ağustos 2019 00:01:00

OTURMAK NEDEN ZARARLI?  

 

Dr. Öğr. Üyesi M. Murat YARDIMCI SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Oturarak çalışanlar, uzun süreli aynı pozisyonda oturmadan kaynaklanan, kemik zayıflığı, kan damarlarında daralma ve kaslarda şekil ve güç bozuklukları gibi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalırlar. Uzun süre oturmanın getirdiği sağlık problemlerine maruz kalmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Uzun süreli hareketsiz kalmak solunum ve dolaşım sistemi yetersizliği ve fiziksel kondisyon kaybına neden olabileceği gibi aynı pozisyonda uzun süre bulunmak bel ağrılarının en sık görülme nedenlerindendir. 

Bel ağrısı kişinin günlük aktivitesini bozar ve tedavi edilmediğinde kronikleşebilir.

Egzersiz hastalıklardan koruyor

400 binden fazla Tayvanlı kadın ve erkeğin ortalama 8 yıl izlendiği bir araştırmada, günde 15 dakikalık egzersizin sağlığa olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. 

Egzersizin şiddeti ve süresi arttıkça kansere, kalp hastalıklarına ve diyabete bağlı ölümlerin de azaldığı anlaşılmıştır. 

Uzun süreli oturarak çalışmanın zararları bilinen bir gerçektir. 1950’lerde Londra’daki aynı otobüste çalışan şoför ve biletçiler üzerinde yapılan bir araştırmada, sürekli oturmanın hayatı kısalttığı görülmüştü. Yine benzer bir çalışmada yaklaşık 800 bin kişinin sağlık durumunun oturarak geçirdikleri zamanla ilişkisi var mı acaba sorusuna cevap arandı. İşyerinde de, evde de çoğunlukla oturan kişilerin şeker ve kalp hastası olma riskinin 2 katın üzerinde arttığı, ölüm riskinin de bu grupta yüzde 50 daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bunun yanında günde 30 dakika spor yapanlar bile oturarak geçirdikleri saatlerden olumsuz etkilenmektedir. 

TV önünde geçirilen zamana dikkat

TV seyretme süresinin uzamasıyla birlikte şeker hastalığı riski de artmaktadır. Günlük hayatta hareketsizlik arttıkça da hastalanma riski aynı oranda yükselmektedir. 

Hem hareketsiz bir yaşam sürüyor hem de saatlerce TV seyrediyorsanız o zaman şeker hastalığına yaldızlı bir davetiye çıkarmış olursunuz.

Televizyonun karşısından saatlerce kalkmamak, oturmanın en zararlı şekli. 2001 yılında yayınlanan ve 5 bin İskoç’un üzerinde yapılış bir araştırmaya göre;
günde iki saatten fazla TV, kalp damar hastalıklarını ikiye katlıyor. İş veya okul dışında ekran önünde dört saatten fazla zaman geçirenlerde kalp hastalıkları üçe, ölüm riski ikiye katlanıyor. Bütün günü oturarak geçirenlerde ise risk iyice artıyor. Düzenli egzersiz yapanlarda bile uzun süre TV seyretmenin kalbe olumsuz etkisi var. 

Yapılan bir başka çalışmada uzun saatler TV önünde oturmanın ne kadar zararlı olabileceğini gösterdi. 12 bin Avustralyalının sağlık dosyalarını inceledikten sonra varılan sonuçlar korkutucuydu. Ekran önünde geçirilen her saat ömrümüzden 22 dakika götürüyor. Yaptıkları hesaplar, ömür boyu günde ortalama altı saat TV seyredenle, hiç seyretmeyen birinin beklenen yaşam süreleri arasında 5 yıl fark olduğunu gösteriyor. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 2009 yılında yaptığı televizyon izleme araştırmasına göre Türkiye’de günde ortalama TV izleme süresi 4 - 4,5 saat arasında değişiyor. Bu çalışmada ankete katılan 2 bin 500 kişinin yarısından fazlası günde en az iki saat televizyon seyrettiğini belirtmiş.

Hareketsiz kalmanın yol açabileceği kondisyon kaybını önlemek için yüzme, bisiklete binme, yürüyüş gibi egzersizler yapılabilir. Bu egzersizlere günde 20 dakika ile başlanıp, her hafta bu süreye 5 dakika ekleyerek ideal süre olan haftada 3-5 gün, 30-45 dakikalık egzersiz kapasitesine ulaşılabilir.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları