Eray İspir

Eray İspir

8 Şubat 2020 00:09:00

PADİŞAHLAR "KOSTANTİNİYE" DİYORDU, ATATÜRK'ÜN EMRİYLE "İSTANBUL" OLDU

Sn Erdoğan'ı, danışmanları fena halde yanıltıyorlar.

Demiş ki: "Burası İstanbul, bir diğer adıyla İslambol. Burası Konstantinapol değil ama burayı böyle görmek isteyenler var. Böyle görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var."

Keşke iş bu seviyelere gelmeseydi, fakat ne yazık ki geldi!

O zaman, gerçekleri hatırlatmakta fayda var...

Fatih'in İstanbul'u fethinden, son padişah Vahdettin dönemine kadar; İstanbul'da basılan tüm madeni paraların üzerinde, basıldığı yer olarak "Kostantiniye" yazar.

[Fotoğrafta gördüğünüz gümüş para, Sultan Vahdettin döneminde basılmıştır. Kırmızı ile işaretlediğim yerde, paranın basıldığı yer olarak "Kostantiniye" yazılıdır.]

Gerek Saray, gerek ulema, gerekse de "münevver" kesim, asla ve asla "İstanbul" ya da İslambol" adını kullanmamışlardır. Kullandıkları isimler "Kostantiniye, Dersaadet.." vb isimlerdir.

İstanbul ya da İslambol adı sadece halk arasında kullanılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bir süre sonra, Atatürk'ün emriyle İstanbul'un adı resmen "İstanbul" olmuş; "Kostantiniyye, Konstantinopol" vb isimlerin kullanılması YASAKLANMIŞTIR.

Yine Atatürk'ün emriyle; 3 Ocak 1929’da, Türkiye Posta Telgraf ve Telefon Genel Müdürlüğü, merkezi İsviçre’nin Bern şehrinde bulunan Uluslararası Posta Telgraf ve Telefon Teşkilatı’na bir mektup yazarak "bundan sonra 'Constantinople' yerine 'İstanbul' adının kullanılması gerektiğini, aksi takdirde gelen postaların iade edileceğini" resmen bildirmiştir.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları